Czy wiesz jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

Poranna kawa czy też herbata na pewno się nie obejdzie bez gorącej wody. Jakby z automatu nastawiamy czajnik i oczekujemy na wrzątek. Jednak w czajniku może na nas czyhać niemiła niespodzianka. Osad oraz kamień na dnie, to zmora w zasadzie każdego zwolennika gorących napoi. Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym? Dowiedzmy się.

Zapobieganie

Niestety w naszym kraju nie mamy za miękkiej wody. W związku z tym w czajnikach tworzy się szybko kamień oraz osad, których jest się ciężko pozbyć.

Kamień na dnie czajnika, to nic innego jak osad z twardej wody, która jest na terenie całego naszego kraju. Nie ma on dla człowieka żadnych odżywczych wartości oraz przede wszystkim wpływa na smak negatywnie wody. Dlatego też raz na mniej więcej dwa miesiące należy czajnik odkamieniać, aby nam służył bez żadnych zarzutów.

Sposoby domowe na walkę z kamieniem

Zacznijmy od tego jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym? Na pewno wszelkie domowe sposoby się sprawdzają najlepiej oraz nie wymagają zakupu urządzeń specjalnych. Jednak pamiętajmy, że po każdym odkamienianiu porządnie należy umyć czajnik oraz zagotować kilkukrotnie w nim wodę przed użyciem ostatecznym.

Poniżej znajdziemy kilka rozwiązań domowych na osad w czujniku, które wykorzystują jedynie składniki z zapasów kuchennych.

Pierwszym sposobem jest zagotowanie wody w czajniku z dodatkiem szklanki Coca-coli. Taki napój doskonale sobie radzi ze zwalczaniem osadu na samym dnie urządzania. Dla lepszego efektu dodać można także łyżkę oczyszczonej sody.

Kolejnym sposobem jest napełnienie czajnika oberkami ziemniaków. Następnie je zalejmy wodą oraz zagotujmy. Po wrzeniu pierwszym wylejmy wodę, ale obierki pozostawmy w urządzeniu. Ponownie je zalejmy wodą oraz zagotujmy. Czajnik będzie wyglądał niczym nowy.

Na sam koniec polecamy bardzo dobry sposób. Z wykorzystaniem soku z cytryny. Szklankę soku z cytryny należy zagotować z połową szklanki wody. Po wrzeniu pozostawmy mieszankę mniej więcej na godzinę w czajniku. Następnie wylejmy oraz oczyśćmy urządzenie. Kolejnym sposobem „cytrynowym” wykorzystuje cytrynowy kwasek. Wsypmy do czajnika zawartość opakowania, napełnijmy czajnik do połowy wody oraz zagotujmy. Uzyskanej mieszanki nie wylewajmy jednak przez kolejne trzy godziny. Po zabiegu odkamieniania, wylejmy wodę oraz umyjmy porządnie czajnik.

Oczywiście na rynku znajdziemy także specjalne specyfiki chemiczne do czajnika na pozbycie się kamienia. Tylko i wyłącznie od nas zależy, z którego sposobu skorzystamy. Na pewno każdy z nich jest dobry i każdy z nich zadziała na kamień.