Czy siemie lniane mozna pic na noc?

Siemię lniane należy do grupy tzw. superfoods, ponieważ poprawia trawienie oraz wygląd skóry, pomaga obniżyć poziom cholesterolu, wspiera równowagę hormonalną, zwalcza komórki rakowe i pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Warto mieć je w swojej kuchni. Ile siemienia lnianego należy jeść? Czy siemie lniane mozna pic na noc? Czego nie robić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Dlaczego warto mieć siemię lniane w kuchni?

Istnieje wiele powodów, dla których warto siemię lniane włączyć do codziennej diety. Oto najważniejsze:

  • Siemię lniane to doskonałe źródło kwasów omega-3 (zawiera 4: 1 stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6). Dlatego, jeśli chcesz zadbać o prawidłową pracę mózgu oraz serca i mieć lepszą pamięć, to w Twojej diecie nie może zabraknąć siemienia lnianego.
  • Siemię lniane to najbogatsze źródło lignanów, które mają działanie antynowotworowe (hamują skutki działania estrogenu, który wspiera rozwój nowotworu). Siemię lniane zawiera: prawie 3-krotnie więcej lignanów w porównaniu do nasion chia, ponad 7-krotnie więcej lignanów niż sezam, 38 razy więcej lignanów niż nasiona słonecznika, 475 razy więcej lignanów od orzechów nerkowca, 3200 razy więcej lignanów niż orzeszki ziemne.
  • Siemię lniane chroni przewód pokarmowy przed agresywnym kwasem solnym oraz zmniejsza odczyny zapalne. Dzieje się tak za sprawą znajdującego się w nasionach lnu śluzu roślinnego (rozpuszczalne w wodzie włókna, które tworzą konsystencję żelową), który powleka błony śluzowe przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy tworząc warstwę ochronną.
  • Siemię lniane, za sprawa steroli obecnych w nasionach, obniża poziom cholesterolu nawet o 12%.
  • Siemię lniane poprawia trawienie – 2 łyżki stołowe ziaren siemienia dostarczają aż 22% dziennej dawki błonnika, który oczyszcza przewód pokarmowy. W dodatku ziarna siemienia lnianego nie zawierają glutenu, który może powodować stany zapalne. Może więc być świetną alternatywą dla osób, które nie tolerują glutenu.
  • Siemię lniane wspomaga odchudzanie — bardzo duża ilość błonnika w połączeniu z bardzo zdrowymi kwasami tłuszczowymi sprawia, że dłużej czujemy się najedzeni, co wpływa pozytywnie na wagę. Nie bez znaczenia jest też przeciwzapalne działanie siemienia lnianego, które dba o właściwe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
  • Siemię lniane pomocne jest w okresie menopauzy — przeprowadzone badania wykazały, że regularne spożywanie siemienia lnianego zmniejsza częstotliwość i intensywność gorących uderzeń towarzyszących menopauzie, a także poprawia nastrój,

Ile siemienia lnianego należy jeść?

Zalecana dawka to 1-2 łyżki stołowe ziaren. Taka dawka dostarcza odpowiednią ilość kwasów omega-3, które chronią przed nowotworami, chorobami serca i cukrzycą.

Czy siemię lniane można pić na noc? Czego nie robić?

Istnieje kilka przepisów na spozywanie ziaren siemienia lnianego. Warto je przetestować i wybrać ten odpowiedni dla siebie. Oto kilka z nich:

  • Siemię lniane jako dodatek do koktajlu — ziarna siemienia wrzuć do blendera i zmiksuj ze składnikami na koktajl. W przypadku dobrego, wysokoobrotowego blendera nie ma potrzeby, aby wcześniej mielić ziarna.
  • Kleik z siemienia lnianego – 1 łyżkę zmielonego siemienia zalej pół szklanki wody. Po pół godzinie powstanie gęsty kleik, który świetnie działa na perystaltykę jelit. Uwaga: siemię lniane ma silne działanie wiążące i rewelacyjnie chłonie wodę, dlatego warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. W przeciwnym wypadku skutek będzie odwrotny.
  • Siemię lniane jako produkt zastępujący jajka w ciastach czy kotletach (ma działanie wiążące). Możesz również dodać trochę siemienia lnianego do muffinów, ciasta czy chleba. Dzięki temu wzbogacisz ich wartość odżywczą.
  • Olej z siemienia lnianego, który świetnie sprawdza się w dressingach do sałatek. Możesz nim również skropić ugotowaną kaszę.

Według naukowców najlepiej przyswajalną formą siemienia jest jego zmielona forma oraz olej. Całe ziarna przechodzą przez układ pokarmowy niestrawione, więc organizm nie jest w stanie pozyskać z nich składników odżywczych. Innym, bardzo dobrym sposobem na zjedzenie siemienia są kiełki. Wystarczy namoczyć ziarna lnu i je wykiełkować.