Czy podkłady naturalne są trwałe?

Podkłady naturalne cieszą się obecnie sporą popularnością, przede wszystkim ze względu na prostsze składy i zazwyczaj lepszy wpływ na stan cery. Wiele osób zastanawia się jednak, czy można liczyć na ich trwałość oraz jak – w razie potrzeby – można ją zwiększyć. Serdecznie zachęcamy do lektury, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Czym charakteryzuje się naturalny podkład?

Generalnie podkład naturalny to produkt pozbawiony wielu syntetycznych składników, które mogą wpływać negatywnie zwłaszcza na cerę wrażliwą. Chodzi tu przede wszystkim o SLS i SLES, silikony, oleje mineralne i ich pochodne, a także retinoidy. W wielu przypadkach skutkują one większą trwałością takich produktów, jednak same w sobie – głównie długoterminowo – negatywnie oddziałują na cerę. Właśnie dlatego naturalne podkłady to przede wszystkim produkty mineralne, które maskują niedoskonałości cery, ale też w pewien sposób ją pielęgnują.

Wiele z nich ma także różnego rodzaju składniki odżywcze, np. witaminę E, aloes, zieloną herbatę lub olejki eteryczne. Można więc powiedzieć, że takie podkłady są w dużym stopniu także produktami odżywczymi, a nierzadko nawet delikatnie nawilżającymi.

Trwałość naturalnych podkładów w praktyce

Takie produkty są w naturalny sposób nieco mniej trwałe. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj mają nieco inny cel, jakim jest tylko delikatne korygowanie stanu cery i jej niedoskonałości. Dzięki takim podkładom zazwyczaj tworzy się makijaż typu make-up no make-up, czyli taki, który prezentuje się bardzo naturalnie.

Oczywiście w przypadku wielu niedoskonałości taki preparat może nie być wystarczający. W takiej jednak sytuacji można sięgnąć po nakładany punktowo korektor, pozwalający zamaskować większe zaczerwienienia lub krostki. Natomiast już po nałożeniu podkładu, warto zdecydować się też na lekko utrwalający puder, który także może być naturalny.

Kiedy warto wybrać podkład o naturalnym składzie?

Wiemy już, co charakteryzuje takie produkty oraz jak wygląda kwestia związana z ich trwałością. Tutaj warto ponownie podkreślić, że choć jest ona niższa, to zdecydowanie takie produkty są zalecane. Kiedy? Przede wszystkim wtedy, gdy w pielęgnacji staramy się unikać syntetycznych składników oraz cała nasza pielęgnacja skupiona jest wokół preparatów naturalnych.

Takie delikatne preparaty to świetny wybór również do cery wrażliwej, która może w sposób negatywny reagować na ciężkie, niejednokrotnie zapychające preparaty. Wówczas subtelny, mineralny podkład to naprawdę doskonały wybór.

Kolejnym wskazaniem do sięgnięcia po naturalny podkład jest rozpoczynanie swojej przygody z makijażem. Wtedy naturalny, delikatny efekt jest bardzo w cenie. Młoda skóra ma też tendencję do nadmiernego wydzielania sebum oraz trądziku, a naturalne kosmetyki nie powinny nasilać tego problemu.

Warto też stosować je w sytuacji, gdy zależy nam tylko na delikatnej korekcie kolorytu cery, bez tworzenia efektu maski. Taki podkład doskonale sprawdzi się więc np. na co dzień, gdy nie wychodzimy z domu, ale pewniej czujemy się z delikatnym makijażem typu make-up no make-up.

Podsumowując, podkład naturalny jest zazwyczaj mniej trwały, aniżeli typowo syntetyczny, o ciężkim składzie. W wielu przypadkach wcale nie jest to jednak jego wada, a zaleta. Ten pierwszy daje bowiem bardzo naturalny efekt, dzięki któremu cera prezentuje się świeżo i lekko oraz jest dobrze odżywiona. Oczywiście znalezienie takiego idealnego preparatu może nie być łatwe. Warto jednak testować takie produkty po to, aby znaleźć swój ulubiony i dobrze pasujący do potrzeb cery.