Czego unikać, gdy często dopada nas zgaga?

Zgaga to nieprzyjemna dolegliwość, która może powstawać z różnych przyczyn. Choć istnieją schorzenia, których jednym z objawów jest właśnie zgaga, bardzo często wywołujemy ją sami nieodpowiednią dietą. Chcąc ustrzec się przed kwaśnością w żołądku, warto wiedzieć, jakie produkty najczęściej powodują zgagę.

Zgaga – skąd się bierze?

Na powstawanie zgagi mogą wpływać: współistniejące choroby, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy czy wrzody żołądka, nieodpowiednia dieta, jak również indywidualne zdolności trawienia niektórych potraw. Oznacza to, że nie każdy z wymienionych produktów, o których tu napiszemy, u wszystkich spowoduje zgagę. Jednak osoby, które mają skłonność do nadkwasoty, powinny zwrócić uwagę, czy nie spożywają zbyt dużo składników sprzyjających powstawaniu objawów.

Co najczęściej powoduje zgagę?

Produkty, które mogą powodować dolegliwości, takie jak zgaga, to m.in.:

  • alkohol;
  • kawa;
  • napoje gazowane;
  • ostre przyprawy;
  • tłuste potrawy;
  • produkty smażone;
  • słodycze.

Tak jak pisaliśmy wcześniej, nie u wszystkich cierpiących na zgagę każdy z tych produktów ją wywoła. Warto obserwować swój organizm i sprawdzać, po spożyciu jakich produktów występują problemy i najlepiej starać się ich unikać. Dolegliwości mogą być potęgowane także w przypadku przejedzenia, dlatego zaleca się jeść częściej, a mniejsze porcje.

Zgaga może też występować w zależności od czynników środowiskowych. Problemy często nasilają się w sytuacjach stresowych.

Co na zgagę? Jak łagodzić dolegliwości?

Istnieją różne sposoby, które mogą złagodzić nieprzyjemne objawy zgagi, takie jak uczucie pieczenia, odbijanie czy kwaśny smak w ustach. Warto oczywiście wybrać odpowiedni lek na zgagę, który ureguluje produkcję soku żołądkowego w przewodzie pokarmowym, prowadząc do ustąpienia symptomów. Aktualnie produkty na zgagę dostępne są także bez recepty.

Wielu osobom pomóc mogą także ekstrakty ziołowe, które wspomagają trawienie, nie powinny one być jednak zbyt mocne, aby nie podrażniały przewodu pokarmowego. Warto stosować także kleik z siemienia lnianego, który wykazuje łagodzące działanie w stosunku do śluzówki żołądka, a dodatkowo wspomaga funkcjonowanie jelit. Przy niezbyt nasilonych objawach zaleca się także jedzenie migdałów.

W leczeniu zgagi zaleca się także zmianę diety i stylu życia. Bardzo często problemem jest spożywanie zaledwie dwóch posiłków dziennie – śniadania przed pracą i obiadokolacji po powrocie do domu. W wielu przypadkach prowadzi to do objadania się na wieczór, co może wiązać się z wieloma dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Przyczyną zgagi jest też spożywanie zbyt tłustych potraw oraz produktów smażonych.

W lepszym trawieniu pomaga także systematyczna aktywność fizyczna. Podczas ruchu nasz metabolizm przyspiesza, a więc usprawniają się procesy trawienia, co zmniejsza ryzyko uczucia ciężkości w żołądku. Ruch wspomaga krążenie i ogólne działanie układu pokarmowego. Należy jednak uważać, aby nie jeść bezpośrednio przed treningiem, gdyż ćwiczenia po spożyciu posiłku mogą mieć skutek odwrotny i zakończyć się właśnie zgagą.