Czego nie należy robić w przypadku osoby z depresją?

Gdy osoba z naszego najbliższego grona cierpi z powodu depresji, chcemy przede wszystkim pomóc jej za wszelką cenę. Niestety, nie zawsze dobre intencje równoznaczne są z pozytywnymi efektami. Dlatego dziś przedstawimy, czego nie należy robić w przypadku osoby z depresją.

Nie bierz rzeczy do siebie

Depresja nie jest twoją winą, tak jak nie jest drugiej osoby. Staraj się o tym pamiętać, jeśli wydaje Ci się, że intencjonalnie rzuca się na Ciebie w gniewie lub frustracji, ciągle odwołują plany lub nie chce spędzać z Tobą czasu.

W pewnym momencie możesz potrzebować przerwy od przyjaciela/członka rodziny. Jeśli czujesz się wyczerpany emocjonalnie, możesz częściowo się wycofać, ale ważne jest również, aby unikać obwiniania takiej osoby lub mówienia rzeczy, które mogą przyczynić się do jej negatywnych uczuć.

Zamiast tego rozważ zainicjowanie rozmowy z terapeutą. Obecnie można przeprowadzić ją zarówno na miejscu, jak i za pośrednictwem dedykowanych aplikacji mobilnych.

Wsparcie psychologiczne online, kiedy tego potrzebujesz – aplikacja Helping Hand

Nie próbuj jej „naprawić”

Depresja to poważny stan zdrowia psychicznego, który wymaga profesjonalnego leczenia.

Może być trudno dokładnie zrozumieć, jak wygląda depresja, jeśli nigdy jej nie doświadczyłeś. Jednakże nie jest to coś, co można wyleczyć kilkoma słowami wyrażającymi dobre intencje, takimi jak „Powinieneś być wdzięczny za dobre rzeczy w swoim życiu” lub „Po prostu przestań myśleć o smutnych rzeczach”.

Możesz zachęcać do pozytywnego nastawienia, przypominając o rzeczach, które lubisz w danej osobie – zwłaszcza gdy wydaje się, że ma do powiedzenia tylko negatywne rzeczy.

Nie udzielaj rad

Chociaż pewne zmiany stylu życia często pomagają złagodzić objawy depresji, wprowadzenie ich w trakcie epizodu depresyjnego może być trudne.

Możesz chcieć pomóc, oferując porady, takie jak więcej ćwiczeń lub zdrowa dieta. Niemniej nawet jeśli to dobra rada, twój przyjaciel/członek rodziny może nie chcieć jej w tej chwili słuchać i trzeba to w pełni zrozumieć.

Może nadejść czas, kiedy będzie chciał dowiedzieć się samemu, co faktycznie mogłoby mu pomóc. Jednak do tego czasu najlepiej będzie trzymać się empatycznego słuchania i unikana udzielania porad, dopóki nie zostaniesz o to poproszony.

Nie pomniejszaj ani nie porównuj jej doświadczeń

Gdy osoba z depresją zaczyna mówić o swoim stanie, możesz chcieć powiedzieć coś w stylu: „Rozumiem” lub „Wszyscy to przeżywamy”. Jednak w momencie, w którym sam nigdy nie radziłeś sobie z depresją, może to działać na nią deprecjonująco.

Depresja wykracza poza zwykłe odczuwanie smutku lub przygnębienia. Smutek zwykle mija dość szybko, podczas gdy omawiany stan może utrzymywać się i wpływać na nastrój, relacje społeczne, pracę, szkołę i wszystkie inne aspekty życia przez miesiące, a nawet lata.

Porównywanie tego, przez co przechodzi człowiek w depresji, z cudzymi problemami lub mówienie rzeczy typu: „Ale rzeczy mogą być o wiele gorsze”, na ogół nie pomaga.

Podsumowanie

Jeśli będziemy trzymać się powyższych wskazówek, to w najlepszym razie faktycznie pomożemy, a w najgorszym nie pogorszymy stanu osoby z depresją. Trzeba mieć to na uwadze w przypadku tak delikatnej sprawy.