Co trzeba wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego estetycznego?

Aparat na zęby już jakiś czas temu przestał być powodem do wstydu. Więcej – obecnie to niemal powód do dumy. Bo dbamy o swoje zdrowie i wygląd, korygujemy wady zgryzu i zapobiegamy licznym schorzeniom, a do tego orientujemy się w nowoczesnych metodach leczenia ortodontycznego. W tej ostatniej kwestii coraz większym zainteresowaniem cieszą się estetyczne aparaty ortodontyczne, które stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnego aparatu metalowego. Na czym polega takie rozwiązanie i komu aparat estetyczny przypadnie do gustu? Wyjaśniamy.

Wpływ aparatu estetycznego na zdrowie pacjenta

Nie trzeba szukać długo i wnikliwie. Jeśli interesuje nas np. ortodonta Szczecin, bez kłopotu i wyjątkowo sprawnie jesteśmy w stanie dotrzeć do naprawdę dobrego specjalisty, który przeprowadzi nas przez proces leczenia ortodontycznego. Co więcej, wśród propozycji ortodoncja Szczecin znaleźliśmy rozwiązania dedykowane zarówno dorosłym, jak i dzieciom. To istotne, bowiem jak się okazuje, wczesna korekta wad zgryzu chroni w przyszłości przed nieprzyjemnymi konsekwencjami zaniechań w tym zakresie, np. przed koniecznością usuwania zębów.

Tutaj warto podkreślić, że leczenie ortodontyczne to szerokie spektrum pozytywnego oddziaływania na nasze zdrowie i samopoczucie. Większość z nas kojarzy aparat z korektą wady zgryzu, i tak faktycznie jest. Jednak poza równo ustawionymi zębami zyskujemy zdecydowanie więcej. Wśród korzyści płynących z noszenia aparatu możemy wymienić chociażby utrzymanie prawidłowej funkcji narządu żucia, kontrolę prawidłowego napięcia mięśni, poprawę estetyki twarzy, podparcie tkanek miękkich, dzięki czemu opóźniamy efekty starzenia się, czy zmniejszenie ryzyka próchnicy i chorób przyzębia. 

Rodzaje aparatów estetycznych

Większość z nas kojarzy leczenie ortodontyczne z tradycyjnym metalowym aparatem. To rzeczywiście najpopularniejsza opcja, ale nie jedyna. Inną jest tutaj aparat estetyczny, który podobnie, jak aparat metalowy przeznaczony jest do korygowania wad zgryzu. Podobieństwo pomiędzy rozwiązaniami dotyczy także budowy aparatu, różnicą są jednak zastosowane materiały.

Wśród aparatów estetycznych możemy wybrać aparat kryształowy, szafirowy, ceramiczny lub też porcelanowy. To, co łączy, a zarazem wyróżnia aparaty to ich estetyka i zdecydowanie mniejsza widoczność. Aparaty porcelanowe i ceramiczne wyposażone są w zamki o barwie mlecznej, zbliżonej do koloru uzębienia. Aparaty szafirowe i kryształowe posiadają zamki przezroczyste. Dzięki temu leczenie ortodontyczne pozostaje niemal niezauważalne, a sam aparat nie „rzuca się w oczy”. Dodatkową opcją będzie odpowiedni dobór ligatur w taki sposób, aby ich kolorystyka również była zbliżona do koloru zębów. Możemy dzięki temu uzyskać jeszcze korzystniejszy efekt estetyczny. 

Leczenie bez wpływu na wygląd zewnętrzny

W stosowaniu aparatów estetycznych nie mamy w zasadzie ani przeciwwskazań, ani ograniczeń. Na taki wariant leczenia może zdecydować się każdy pacjent, kwalifikujący się do korekty wady zgryzu aparatem ortodontycznym. Jest jednak grupa osób, którym takie rozwiązanie jest szczególnie polecane. Będą to m.in. osoby zajmujące wysokie, eksponowane stanowiska, osoby, których praca polega na spotkaniach z partnerami biznesowymi, czy klientami, a także osoby kierujące / zarządzające kadrą. W takich sytuacjach niezwykle ważną kwestią pozostaje zachowanie wizerunku profesjonalisty oraz budowanie trwałych, wartościowych relacji – z pracownikami i kontrahentami. Stąd też tradycyjny aparat ortodontyczny może jawić się nam tutaj, jako zbyt rzucający się w oczy. Estetyczny aparat pozostanie wyraźnie mniej zauważalny.

Alternatywa dla tradycyjnego aparatu metalowego to zatem dobra opcja dla osób aktywnych zawodowo. Mogą z niej skorzystać również osoby, które na co dzień muszą, bądź po prostu chcą dbać szczególnie o swój wygląd. Warto jednak podkreślić, iż o wyborze metody leczenia zawsze decyduje lekarz ortodonta w porozumieniu z pacjentem. Dla zachowania estetyki rozwiązania istotna będzie również codzienna dieta osoby noszącej aparat. Ważne, aby unikać tutaj produktów spożywczych mogących powodować na aparacie ewentualne przebarwienia.