Co to jest SPF?

SPF to skrót od wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Jest miarą skuteczności kremu przeciwsłonecznego w zapobieganiu uszkadzaniu skóry przez promienie UVB.

SPF to skrót od wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Jest miarą skuteczności kremu przeciwsłonecznego w zapobieganiu uszkadzaniu skóry przez promienie UVB. Liczba SPF wskazuje, ile razy dłużej trwa spalanie skóry podczas zastosowania filtra w porównaniu ze skórą bez ochrony.

Wyższy wskaźnik SPF oznacza lepszą ochronę przed promieniami UVB i mniejsze ryzyko oparzeń słonecznych lub innych uszkodzeń skóry. Nie zapewnia jednak pełnej ochrony przed promieniami UVA i należy go stosować w połączeniu z innymi środkami ochrony przeciw promieniowaniu UVA i UVB, takimi jak szukanie cienia, noszenie odzieży ochronnej i okularów przeciwsłonecznych itp.

Różnica między filtrami przeciwsłonecznymi SPF 15, SPF 30 i SPF 50

Sun Protection Factor oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, który jest miarą ilości promieniowania UVB, które jest filtrowane przez filtr przeciwsłoneczny. Są to oznaczenia stopnia ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Numer SPF na etykiecie z filtrem przeciwsłonecznym informuje, jak długo możesz przebywać na słońcu przed poparzeniem. Na przykład, jeśli zwykle spalasz się po 10 minutach na zewnątrz w południe w letni dzień, filtr SPF 15 powinien powstrzymać Cię przed poparzeniem przez promieniowanie ultrafioletowe przez 150 minut (10×15). Adekwatnie do tego krem z filtrem UV SPF 50 pozwoli uchronić przed poparzeniem przez promieniowanie UV przez 500 minut (10×50).

  • Pierwsza klasa to SPF 15, która zapewnia najmniejszą ochronę z trzech. Będzie w stanie zablokować około 93% promieni UVB i około 84% promieni UVA.
  • Druga klasa to SPF 30, który zablokuje około 97% promieni UVB i około 92% promieni UVA.
  • Trzecia klasa to SPF 50, Przy takim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej krem blokuje 99% promieni UVB oraz w 96% promieniowanie UVA.

Im wyższy numer SPF, tym lepsza ochrona.

Dlaczego powinniśmy stosować krem z filtrem SPF codziennie?

Światło słoneczne jest głównym powodem uszkodzeń skóry. Może powodować raka skóry, plamy starcze i zmarszczki. Światło słoneczne również wysusza skórę i powoduje, że jest ona bardziej podatna na oparzenia słoneczne. Jeśli chcesz mieć zdrowo wyglądającą i zdrową skórę, powinieneś codziennie stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym. Więcej o powodach, dla których warto stosować kremy z filtrem przeczytasz tutaj: https://pedzlove.pl/blog/dlaczego-warto-uzywac-kremu-z-filtrem-b44.html

SPF do twarzy i ciała

Ochrona przed słońcem jest ważna dla twarzy i ciała. Promieniowanie słoneczne i zbyt długie przebywanie na słońcu może powodować raka skóry, fotostarzenie skóry i powstawanie ciemnych plam na skórze.

Krem z filtrem SPF na twarz powinien wynosić co najmniej 30. Dobrym pomysłem jest również stosowanie kremu z filtrem o szerokim spektrum, który ochroni Cię zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Krem przeciwsłoneczny należy nakładać 20 minut przed wyjściem na zewnątrz i nakładać ponownie co dwie godziny lub po pływaniu, wycieraniu ręcznikiem czy nadmiernym poceniu się.

Jaki jest najlepszy filtr przeciwsłoneczny dla skóry wrażliwej?

Wybór odpowiedniego kremu przeciwsłonecznego dla wrażliwej skóry może być trudny. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów produktów, a każdy z nich ma swój własny zestaw składników, które czynią go wyjątkowym. Najlepszym sposobem na znalezienie kremu przeciwsłonecznego dla wrażliwej skóry jest poznanie tego, czego szukasz w produkcie.

Etykiety SPF na filtrach przeciwsłonecznych są najważniejszym czynnikiem określającym poziom ochrony, jaki zapewnia filtr przeciwsłoneczny. Numer SPF na etykiecie mówi nam, ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu, zanim się poparzymy.

Filtr chemiczny czy mineralny? Są dwa główne sposoby ochrony przed promieniowaniem słonecznym: aplikacja filtru mineralnego, który fizycznie blokuje promienie słoneczne, albo chemicznego, który pochłania lub rozprasza promieniowanie. Niezależnie, który krem z filtrem wybierzemy unikajmy produktów, które w składzie mają oksybenzon.

Istnieją różne rodzaje filtrów przeciwsłonecznych, każdy z własnym poziomem SPF i określonymi korzyściami:

  • fizyczne filtry przeciwsłoneczne, takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu.
  • filtry chemiczne przeciwsłoneczne, takie jak awobenzon i oksybenzon. Filtr chemiczny pochłania lub rozprasza promieniowanie UV. Filtry te są także lżejsze oraz niewidoczne na skórze.
  • filtry mineralne przeciwsłoneczne, takie jak Tinosorb M lub Tinosorb S – blokują one całe widmo promieniowania ultrafioletowego i nie podrażniają skóry wrażliwej. Filtr te są jednak ciężkie i mogą brudzić ubrania.