Co to jest GABA? Jak działa ten suplement diety? Kiedy warto dostarczać kwas gamma-aminomasłowy w postaci suplementów diety? Odpowiadamy w niniejszym artykule.
- Co to jest GABA?
- Kwas gamma – właściwości
- Jak stosować kwas gamma aminomasłowy?
- Suplement diety GABA – skutki uboczne
Za prawidłowe działanie naszego mózgu odpowiada stężenie neurotransmiterów. To związki chemiczne, które przenoszą sygnały między komórkami nerwowymi. Do tych substancji zalicza się między innymi kwas gamma-aminomasłowy, w skrócie znany jako GABA. Jego niedobory można uzupełniać odpowiednimi suplementami diety. Czym dokładnie jest GABA i jak działa?
Co to jest GABA?
Kwas gamma-aminomasłowy – inaczej GABA – to aminokwas niebiałkowy, który pełni funkcję tak zwanego neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym człowieka. Głównym zadaniem kwasu GABA jest spowalnianie pracy naszego mózgu. Kwas gamma-aminomasłowy łączy się z odpowiednimi receptorami i tym samym blokuje przepływ impulsów między komórkami wspomnianego układu nerwowego.
Niski poziom GABA w naszym organizmie często wiąże się z różnego rodzaju zaburzeniami i niepożądanym stanem, co przekłada się oczywiście na nasze codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu warto suplementować kwas i uzupełniać jego niedobory.
Kwas gamma – właściwości
Suplement GABA to nierzadko świetne rozwiązanie dla tych, którzy mają problem ze spaniem. Suplementy diety z kwasem gamma-aminomasłowym korzystnie wpływają na przebieg naszego snu, tym samym działając pozytywnie na nocną regenerację organizmu. Dzięki temu organizm bez problemu przechodzi w stan odpoczynku.
Regularne stosowanie suplementów diety z kwasem gamma-aminomasłowym korzystnie wpływa również na poziom koncentracji, łagodzi różnego rodzaju negatywne skutki stresu oraz obniża lęk czy niepokój. Do zalet GABA zalicza się także pomoc w leczeniu epilepsji.
Jak stosować kwas gamma aminomasłowy?
Dzienna dawka GABA powinna wynosić od 500 do 3000 mg. Wartość ta zależy od źródła, z którego dostarczamy swojemu organizmowi kwas gamma aminomasłowy. Specjaliści zalecają, by preparaty z kwasem gamma-aminomasłowym spożywać głównie przed snem – do około 30 minut przed zaśnięciem.
Suplementy diety GABA – skutki uboczne
Podczas regularnego stosowania suplementów diety GABA może dojść do wystąpienia różnego rodzaju działań niepożądanych. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy zaczniemy zażywać za duże dawki kwasu gamma. Do najczęstszych skutków ubocznych zalicza się przede wszystkim bóle głowy, rozstrój żołądka oraz nierzadko osłabienie. Niektóre osoby, które zażyją zbyt dużą dawkę suplementu diety GABA mogą także stać się senni. Oczywiście nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji, a dodatkowo preparat nie powinien być traktowany jedynie jako substytut zróżnicowanej diety – zalecany jest zrównoważony sposób żywienia. Wówczas suplementacja GABA przyniesie najlepsze efekty jeżeli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a działanie GABA będzie najskuteczniejsze.