Co położyć na stół w salonie? Jak udekorować stół na różne okazje?

Stół jest jednym z najważniejszych mebli w całym domu. To przy nim odbywa się większość rodzinnych uroczystości, a także małe, niepozorne święta. Stół oprócz tego, że musi być dopasowany i wygodny, powinien być także pięknie udekorowany.

Co położyć na stole na święta?

Święta, zarówno Wielkanocne, jak i Bożego Narodzenia, to dla wielu osób jedne z najważniejszych dni w ciągu roku. Równie istotne są wszelkie wydarzenia rodzinne, takie jak komunia czy też urodziny. Stół podczas uroczystości najbardziej przyciąga uwagę gości, dlatego warto wybrać praktyczny i duży model oraz pięknie go udekorować. Często stosowanym rozwiązaniem jest aranżowanie prostokątnego stołu na wszelkiego rodzaju obchody. Najczęściej wybiera się na go w przypadku bardzo dużej ilości gości. Ma jednak swój mankament – nie będzie możliwości rozmawiania z dowolnym rozmówcą, zwłaszcza gdy zasiądzie on na drugim końcu stołu. Ciekawą alternatywą na uroczystości są stoły okrągłe. Pozwalają na swobodną konwersację, a przy tym w zależności od średnicy mogą pomieścić aż 10-14 osób. Zarówno wśród modeli prostokątnych, owalnych, jak i okrągłych znaleźć można stoły rozkładane, które świetnie sprawdzą się w przypadku osób kochających urządzać przyjęcia, jednak niemających potrzeby lub sposobności do korzystania z masywnego mebla na co dzień.

Gdy wybrany został stół, warto przejść do dekoracji. O ile w przypadku różnego rodzaju świąt kościelnych można przyozdobić stół zgodnie z konwencją, o tyle przy uroczystościach rodzinnych należy już nieco mocniej włączyć do gry kreatywność. Boże narodzenie to gałązki jemioły, którymi można przyprószyć stół i obwiązać naczynia, Wielkanoc natomiast to zieleń, bazie i żywa roślinność. Na urodziny bądź komunię warto natomiast postawić na dużą ilość kwiatów. Mogą one być ustawione w wazonie oraz położone luźno na obrusie – najważniejsze jednak, aby na stole było również miejsce na talerze. Co jeszcze może znaleźć się na stole podczas świąt i rodzinnych uroczystości? Elegancka zastawa, oryginalne serwetki (zarówno te papierowe, jak i materiałowe), a także wyplecione z wikliny wianki.

Jak udekorować stół na romantyczną kolację?

Stół to miejsce spotkań rodzinnych, ale nie tylko. Jest to również bardzo ważny element wystroju podczas randek. Pięknie udekorowany stół jest łącznikiem między dwiema osobami, który sprzyja rozmowom i poznawaniu się. Dobrym wyborem będzie mały, okrągły stolik, który doda romantycznego klimatu. Jak udekorować go na urokliwą kolację? Przede wszystkim, postaw na obrus. Taki stolik powinien wnosić do wieczoru nutkę magii i tajemnicy, dobrze, więc gdyby był utrzymany w jednolitej kolorystyce. Najlepiej, jeśli byłby to fiolet lub ciemniejsze odcienie czerwieni. Elementem obowiązkowym są oczywiście świece – jedna lub kilka. Można także ustawić na stole drobne elementy dekoracyjne, takie jak małe figurki zwierząt czy kwiatów.

Stół na codzienne obiady – jak udekorować go, by każdy dzień był nadzwyczajny?

Święta są czasem, kiedy większa ilość osób siada przy jednym stole, stąd też jego wygląd ma niebagatelne znaczenie. Ale równie ważne jest zadbanie o to, aby stół, przy którym jemy na co dzień, zawsze wyglądał pięknie i sprawiał, że będziemy siadać do niego z radością. Znanymi od dawna dekoracjami stołu są świeże kwiaty w wazonie – zmieniać je można zależnie od pory roku. Zimną w miejsce świeżych kwiatów możesz postawić suszone zioła lub gałęzie jarzębiny. W kwiaciarniach można także kupić oszronione gałązki, które pięknie uzupełnią krajobraz za oknem.
Stół na co dzień ozdobi także zmieniana zależnie od nastroju serweta lub obrus. Może to być ręcznie malowana chusta lub tradycyjne nakrycie. Warto także zainwestować w fantazyjne naczynia, które również należy często zmieniać – oryginalne sprzęty można kupić w sklepie z antykami lub innych miejscach, które oferują niebanalne rozwiązania.