Chrzest, jak się do niego przygotować?

Chrzest święty dziecka jest bardzo ważnym wydarzeniem w rodzinie. Zarówno rodzice jak i najbliższa rodzina przygotowują się do tego ważnego dnia dużo wcześniej. Jesteś świeżo upieczonym rodzicem, więc zapewne nie masz zbyt wiele czasu, by usiąść na spokojnie do tego tematu. Postaramy się opisać w kilku słowach jak się przygotować, by o niczym nie zapomnieć.

Kilka zasad organizacji chrztu

Nie ma złotej zasady co do terminu chrztu. Niektórzy rodzice organizują uroczystość, jak dziecko jest jeszcze malutkie i prześpi ceremonię w kościele oraz zorganizowany obiad po uroczystości dla rodziny. Część rodziców decyduje się połączyć dwie okazje, jakimi jest chrzest oraz urodziny pierwszego roczku. Czasem zdarza się, że życie dziecka jest zagrożone i jest chrzczone na oddziale szpitalnym przez pielęgniarkę. Wybierając datę chrztu, warto zgłosić się około miesiąca wcześniej do kancelarii parafialnej. Może się bowiem okazać, że wybrany kościół ma określone weekendy kiedy organizowane są chrzty i nie pokryje się z datą wybraną przez nas. Przy okazji warto dowiedzieć się jakie dokumenty są potrzebne zarówno od rodziców jak i od chrzestnych. Najczęstszymi dokumentami potrzebnymi do chrztu jest akt urodzenia dziecka, zaświadczenie rodziców chrzestnych potwierdzające, że mogą zostać chrzestnymi, zaświadczenie o odbytej spowiedzi przez rodziców jak i rodziców chrzestnych.

Jak wybrać rodziców chrzestnych?

Wybierając rodziców chrzestnych swojego dziecka, musisz zastanowić się, czy będą to osoby z bliskiej rodziny, czy też z grupy dobrych znajomych. Jednak wybierając rodziców chrzestnych, musisz pamiętać, by mieli skończone 16 lat, mieli bierzmowanie oraz żyli zgodnie z wiarą katolicką. Kościelne przepisy pozwalają na to, by chrzestnym została osoba innego wyznania, jednak musi mieć ona chrzest w swoim obrządku, a druga osoba musi być katolikiem. Taka osoba jest wtedy świadkiem chrztu.

Jak ubrać dziecko do chrztu?

W zależności od pory roku kiedy chrzcimy dziecko mamy ogromny wybór ubranek do chrztu. Dziewczynki, jak i chłopcy tego dnia mogą wyglądać bardzo elegancko. Jeżeli dziecko jest jeszcze malutkie i zdecydowaliśmy się na chrzest zimą, możemy ubrać malucha w elegancki kombinezon zimowy, by podczas mszy nie przemarzło. Jeżeli decydujemy się na cieplejszą porę roku, możemy wybrać dziewczynce piękną sukienkę oraz pasujące do niej eleganckie buciki. Kiedyś modne były sukieneczki przypominające dorosłe balowe, z ogromnymi falbanami. Teraz rodzice stawiają na skromne i delikatne kreacje z naturalnych materiałów jak len czy bawełna. W sklepach dostępne są piękne gadżety jak opaski, kapelusiki czy rajstopki. Możemy wszystko dobrać do siebie kolorystycznie. Chłopcy również mogą wyglądać w tym wyjątkowym dniu bardzo elegancko i wytwornie. Rodzice chętnie wybierają miękkie i bawełniane materiały, aby maluchowi było wygodnie w czasie ceremonii. Jeżeli szukasz odpowiedniego ubranka dla swojej pociechy z pewnością świetnie zaopatrzony jest sklep z ubrankami do chrztu Balumi.com.pl.

Partnerem artykułu jest balumi.com.pl