Chcesz poczuć się pewnie? Zadbaj o piękny uśmiech!

Jak zadbać o własną pewność siebie? Czasami stosunkowo niewielka zmiana może mieć na nią naprawdę duży wpływ. W tym przypadku mowa o uśmiechu, który w wielu eksperymentach społecznych okazuje się jednym z najważniejszych czynników śmiałości, dobrego samopoczucia w towarzystwie i tego, jak jest się postrzeganym przez innych ludzi. Piękny uśmiech to przede wszystkim białe i proste zęby, które mogą przynieść korzyści takie jak większa pewność siebie, pozbycie się kompleksów, a także bycie odbieranym jako osoba dbająca o siebie i towarzyska.

Niech aparat ortodontyczny nie potęguje kompleksów

Wady zgryzu to jedne z najczęstszych powodów kompleksów. Leczenie ortodontyczne jest sposobem na trwałe pozbycie się problemu, jednak nie wszyscy chcą nosić stały aparat. Tradycyjne metalowe aparaty mają charakterystyczny wygląd wyróżniający się na tle zębów, który trudno nazwać dyskretnym. Podejmując się leczenia, ostatecznie na czas jego trwania trzeba przywyknąć do widocznego aparatu. Na szczęście nie jest to jedyna możliwość.

Alternatywą dla metalowych aparatów są przezroczyste nakładki prostujące clear aligner. Tworzone po skanie 3D zębów zawsze pasują idealnie, przez co są wygodne i niewidoczne po założeniu. Stosowane w leczeniu różnego rodzaju wad często przynoszą równie satysfakcjonujące efekty jak tradycyjne metalowe aparaty. Co więcej, mogą one pojawić się nieco szybciej, bo nawet w ciągu kilku miesięcy!

Nowoczesne nakładki prostujące są nie tylko znacznie bardziej dyskretne od klasycznych aparatów, ale także wygodniejsze. Najważniejszy jest fakt, że jest to rodzaj aparatu ruchomego, który zdejmuje się na czas jedzenia, picia i mycia zębów. Same nakładki wymienia się co dwa tygodnie na nową parę, wyprofilowaną w taki sposób, aby cały czas naprowadzać zęby na właściwe miejsce.

Nakładki prostujące zyskują coraz większą popularność i dziś są dostępne już w ponad 30 miastach Polski. Żeby znaleźć gabinet najbliżej miejsca zamieszkania, najlepiej wpisać w wyszukiwarkę frazę ortodonta Kraków lub analogicznie odpowiednią dla swojego miasta.

Nie zapominaj o wizytach kontrolnych u dentysty

Piękne zęby powinny być proste, ale także zdrowe, białe, pozbawione przebarwień i ubytków. Podstawą jest oczywiście regularna i właściwa higiena jamy ustnej, jednak sama higiena może nie wystarczyć. Niezależnie od stanu zdrowia zębów zaleca się odwiedzanie gabinetu dentystycznego przynajmniej raz na 6 miesięcy w ramach wizyty kontrolnej.

Dlaczego wizyty kontrolne są konieczne? Przemawiają za tym przede wszystkim dwa powody, mianowicie:

  • lekarz podczas wizyty oczyszcza zęby z kamienia, gromadzących się bakterii i osadu, czego nie da się zrobić w warunkach domowych, korzystając z takich narzędzi jak szczoteczka;
  • lekarz może także wykryć wczesne objawy chorobowe, dzięki czemu leczenie będzie szybsze, efektywne, tańsze i zwykle mniej bolesne.

Wizyta kontrolna to okazja do profesjonalnego czyszczenia zębów i oceny ich stanu zdrowia. Gromadzący się na zębach kamień jest miejscem wzmożonego rozwoju bakterii, a nieusuwany może prowadzić do powstawania infekcji w jamie ustnej. Domowe szczoteczki, nici dentystyczne czy nawet irygatory nie są w stanie usunąć go tak skutecznie jak lekarz korzystający ze specjalistycznego sprzętu. Nie bez znaczenia jest także aspekt estetyczny – nieusuwany kamień, osad i przebarwienia mogą być widoczne i wpływać negatywnie na wygląd całego uśmiechu.

Infekcje w jamie ustnej czy dolegliwości zębów mogą początkowo nie być odczuwalne dla pacjenta. Bez kontroli dentystycznej można nie zauważyć ich rozwoju, przeczekując wczesne stadium i tym samym narażając się na ból czy długie leczenie.