Ceramika z Bolesławca – co jest przyczyną jej sukcesu?

Piękny serwis stołowy stanowi ozdobę każdej kuchni i jadalni. Jest też nieodłącznym elementem rodzinnych biesiad i uroczystych kolacji. Szukając ponadczasowej ceramiki użytkowej, która jednocześnie będzie silnie nawiązywać do polskiego folkloru, warto postawić na naczynia z Bolesławca.

Czym wyróżnia się ceramika bolesławiecka?

Polska ma wiele wysokiej jakości manufaktur, cieszących się uznaniem na rynkach światowych. Trudno jednak znaleźć producenta, który zdołałby uzyskać tak dużą rozpoznawalność, jak ceramika Bolesławiec. Cechą szczególną tych produktów jest przede wszystkim bardzo bogate zdobienie – najpopularniejsze dekory z manufaktury Bolesławiec utrzymane są w biało-niebieskiej kolorystyce, ale współcześnie oferowane są również wielobarwne zastawy, które zachwycają kontrastami.

Dolnośląskie wyroby z kamionki to nie tylko produkty ściśle użytkowe – to również ceramika artystyczna. Bolesławiec słynie między innymi ze świątecznych bombek i figurek wielkanocnych, które zdobią tysiące polskich domów, podkreślając rolę wielowiekowej tradycji. Przez wzgląd na szeroki repertuar ofertowy i przyjazne ceny, jakimi charakteryzuje się ta manufaktura, Bolesławiec kojarzony jest przez wielbicieli ceramiki w całej Europie jako polska stolica tego rzemiosła.

Czy ceramika z Bolesławca to porcelana?

Wielu fanów ceramiki uważa, że podstawowym materiałem używanym w tej manufakturze jest porcelana. Bolesławiec jednak nie specjalizuje się w naczyniach z porcelany, a wysokogatunkowej ceramice z kamionki, czyli gliny, w której dominuje piasek kwarcowy i skalenie (minerały skalne). Jest to materiał cechujący się bardzo dobrą trwałością i doskonałymi właściwościami użytkowymi. Do tych cech nie trzeba właściwie nikogo przekonywać, bowiem wyroby bolesławieckie przechodzą w rodzinie z pokolenia na pokolenie i służą przez lata we właściwie niezmienionym stanie.

Skąd bierze się wyjątkowa popularność bolesławieckiej ceramiki?

Na sławę wyrobów z Dolnego Śląska składa się wiele czynników, są to między innymi:

  • identyfikacja wizualna marki – trudno znaleźć drugą firmę w Polsce, która tak doskonale pracowałaby na swoją rozpoznawalność, jak robi to ceramika Bolesławiec. Wzornictwo produktów jest tak charakterystyczne, że bez trudu rozpoznamy je nie tylko w domu znajomych, ale również w antykwariacie na drugim końcu świata
  • atrakcyjne ceny – ceramika bolesławiecka, mimo kunsztu i wysublimowanej stylistyki, jest wyrobem kierowanym do zwykłych ludzi – jej produkty są właściwie na każdą kieszeń, dzięki czemu można je znaleźć w milionach polskich domów
  • podążanie z duchem czasu – mimo mocnego osadzenia w lokalnym folklorze, manufaktura cały czas idzie naprzód i stawia na prężny rozwój wzornictwa i samej technologii. Nie jest tajemnicą, że produkty te już od dawna nie kojarzą się tylko z kuchnią, zaczynają podbijać inne pomieszczenia domu – jak np. łazienki (dzięki ceramicznym, pięknie zdobionym umywalkom) i pokoje (za sprawą ozdób świątecznych)

Czy można kupić ceramikę z Bolesławca na wyprzedaży?

Wiele osób, które chciałyby zakupić większą ilość wyrobów bolesławieckich, szuka atrakcyjnych promocji. Kiedy najlepiej kupować ceramikę Bolesławiec? Sklepy robią często promocje, zwłaszcza po świętach lub z okazji black friday. Wtedy szczególnie warto udać się na większe zakupy ceramiki artystycznej i użytkowej. Wielu przyjezdnych, podczas swej podróży, kupuje w Bolesławcu ceramikę – wyprzedaż można spotkać w miejscowych sklepach, które są często odwiedzane przez turystów, chcących nabyć regionalne pamiątki. Czekanie na promocje nie zawsze się jednak opłaca, zwłaszcza w przypadku bardzo rozchwytywanych kolekcji – może się okazać, że zanim zostaną przecenione, po prostu się wyprzedadzą.

Dla osób z zagranicy najkorzystniejszą opcją do zakupu polskich wyrobów ceramicznych jest zwykle Internet. Podstawą oferty wielu sprzedawców internetowych, specjalizujących się w artykułach do domu, jest właśnie ceramika Bolesławiec. Sklepy internetowe mają zwykle jeszcze bogatszy wybór niż te stacjonarne – a forma zakupów online sprzyja dokonywaniu przemyślanych decyzji.

Ceramika bolesławiecka na Wielkanoc

Wyroby z porcelany i kamionki są wspaniałą ozdobą wielkanocnego stołu – dlatego warto zrobić przegląd swojej zastawy i sprawdzić, czy znajdują się w niej naczynia, które pasują na tę wyjątkową okazję. Chcąc wzbogacić swoją kolekcję okolicznościową o nowe dodatki, warto zwrócić szczególną uwagę na nowości, które proponuje ceramika Bolesławiec. Sklep AndyCeramika oferuje bardzo bogaty wybór wielkanocnych nowości z Bolesławca, które idealnie sprawdzą się na świątecznym stole: https://andyceramika.pl/