Balony, które same unoszą się w powietrzu to szczególny symbol dzieciństwa. Kto z nas nie miał kiedykolwiek w swoim życiu sznurka z doczepionym balonem, który samo latał? Zaś po nieuważnym wypuszczeniu balonika z rąk szybował wysoko w chmury…
Balony są symbolem beztroski, zabawy i wyjątkowego czasu dzieciństwa. Osoby, które posiadają szczególnie przyjemne wspomnienia chętnie wracają do tych chwil, choćby samymi myślami. Czasem, widząc stoisko z takimi balonami uśmiechamy się z przyjemnością i myślimy o zakupie tego cudownego gadżetu również dla naszej pociechy, aby podarować jej odrobinę magii.
Dlaczego balony latają?
Nie każdy balon ma umiejętność wznoszenia się ku niebu. Balony napełniane powietrzem zwykle po wypuszczeniu z rąk opadają na ziemię, bez szansy na to, że samodzielnie wzlecą. Co więc zrobić, aby balon pofrunął? Otóż, do tego niezbędna jest butla z helem do balonów. To szczególny element, który widujemy często także przy stoiskach z unoszącymi się w powietrzu gadżetami. Okazuje się bowiem, że butla z helem do balonów służy do tego, aby napełniać balony helem. Jest to gaz, który jest lżejszy od powietrza, przez co gdy zamkniemy go w lekkim balonie, będzie on wypychany przez powietrze ku górze. To zaś sprawi, że naszym oczom ukaże się latający kształt, który w magiczny sposób może pofrunąć do nieba. Jednak element magii pozostawimy już naszym dzieciom, a sami doskonale wiemy, że jest to zasługa lżejszego od powietrza gazu, jakim jest hel.
Czy balony długo będą latać?
Być może mieliśmy okazję zauważyć, że balon napełniony helem po zabraniu do domu, po jakimś czasie przestaje unosić się pod sufitem. Zaś po upływie określonego czasu zupełnie ląduje na ziemi i już się nie podnosi. Co jest tego przyczyną? Niektórzy myślą, że winna za to jest zła butla z helem do balonów, bądź stary hel w tej butli. Nie jest to jednak prawdą. W rzeczywistości cząsteczki helu przenikają przez powierzchnię balonu, są uwalniane do atmosfery, a wewnątrz tej kuli gazu pozostaje pustka bądź odrobina powietrza. Im więcej helu wydostanie się z balonu, tym trudniej będzie się jemu unosić. W końcu zawartość helu w balonie będzie zbyt niska, aby unosić sam balon, przez co całość stanie się cięższa od powietrza i znów opadnie na ziemię. Choć każda cząsteczka helu jest lżejsza niż powietrze, to już sama powłoka balona posiada swoją pewną masę, która jest zdecydowanie cięższa niż powietrze.