Brodzik do kabiny prysznicowej – jaki wybrać?

Brodzik stanowi jeden z najważniejszych elementów wchodzących w skład wyposażenia łazienki z prysznicem. Odpowiednio dobrany do kabiny prysznicowej brodzik pozwala na komfortowe kąpiele, bez obaw o zachlapanie łazienki.

Większość kabin prysznicowych jest osadzana na brodzikach. Kupując zatem kabinę, nabywasz cały zestaw niezbędny do montażu. Nie zawsze jednak ma miejsce sprzedaż całego kompletu. Niekiedy kabiny sprzedawane są osobno. W takiej sytuacji konieczny jest odrębny zakup brodzika. Sprawdź, jak wybrać model odpowiedni dla Ciebie i Twojej rodziny.

Rodzaj brodzika

W sklepach znajdziesz różne rodzaje brodzików. Do najczęściej spotykanych należą brodziki klasyczne. To modele montowane na wylewce na płasko albo na nóżkach (w tym przypadku konieczne jest wykonanie obudowy z paneli lub płytek). Wśród brodzików klasycznych wyróżnia się wersje wpuszczane w podłogę oraz samonośne, czyli z panelem. Decydując się na brodzik klasyczny, weź pod uwagę wymiary i kształt kabiny prysznicowej – brodzik musi być bowiem do niej idealnie dopasowany. Na rynku dostępne są wersje okrągłe, półokrągłe, kwadratowe czy heksagonalne, o różnej głębokości i wymiarach. Niektóre modele mają dno antypoślizgowe bądź dysze do masażu.

Brodziki podpłytkowe to z kolei modele, które wymagają wcześniejszego zaplanowania takiego brodzika. To oznacza, że jeśli chcesz zamontować brodzik podpłytkowy, to prace niezbędne do jego zamocowania musisz poczynić jeszcze na etapie budowy łazienki bądź jej generalnego remontu. Modele te mają wbudowany syfon i kratkę ściekową. Są specjalnie wyprofilowane i montowane bezpośrednio na podłodze. Ich powierzchnia jest pokryta specjalną matą uszczelniającą.

Trzeci popularny rodzaj brodzików to powierzchnie prysznicowe. Są one niezwykle cienkie, co sprawia, że niemal wtapiają się w podłogę. Są idealnie gładkie, co ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Materiał wykonania brodzika

Kupując brodzik, zwróć też uwagę na materiał, z jakiego jest on wykonany. Możesz zdecydować się na model ceramiczny. To dość ciężki sprzęt, ale wyróżniający się idealnie gładką powierzchnią. Często jest pokrywany specjalną powłoką, do której nie przywierają osady wapienne i mydlane. Dzięki temu utrzymanie w czystości brodzika jest znacznie łatwiejsze. Wadą tego rozwiązania jest niestety podatność na uszkodzenia mechaniczne, których nie można naprawić.

Akrylowy brodzik cechuje się z kolei lekkością. Jest łatwy do formowania, co sprawia, że brodziki akrylowe mogą występować w przeróżnych kształtach. Jego wadą jest podatność na matowienie i zarysowania, jednakże w przypadku wystąpienia takich wad sprzęt można oddać do renowacji.

Brodzik ze stali emaliowanej charakteryzuje się natomiast doskonałą trwałością. Wybierając ten rodzaj brodzika, koniecznie zwróć uwagę na jego producenta, który zagwarantuje wysoką jakość produktu. Zdarza się bowiem, że tańsze modele niefirmowane logo konkretnej marki cechują się niższą jakością, czego wynikiem jest żółknięcie pod wpływem użytkowania, odpryskiwanie albo brak odporności na zarysowania. Takie uszkodzenia są bardzo trudne do naprawienia.