Bateria umywalkowa to ważny element wyposażenia – jak wybrać odpowiednią?

Bateria umywalkowa to drobny element wyposażenia, o którym nie myślimy na początku aranżacji domu lub mieszkania. Zakup baterii zwykle zostawiamy na sam koniec, nie zastanawiając się zbytnio nad tym, jaki model sprawdzi się najlepiej w naszym lokum. A to wielka szkoda, bo od wyboru baterii zależy komfort codziennych czynności higienicznych. Nie można zapominać również o tym, że to właśnie te drobne elementy wyposażenia ostatecznie decydują o tym, czy wystrój wnętrza będzie spójny i estetyczny. Jak więc wybrać odpowiednią baterię?

Idealna bateria umywalkowa

Współczesny rynek oferuje nam niezwykłą różnorodność baterii umywalkowych. Pierwszym kryterium podziału jest sposób montażu. W sklepach znajdziemy modele ścienne natynkowe lub podtynkowe oraz stojące. Pierwsze z nich montuje się bezpośrednio do gotowych przewodów wodnych umiejscowionych w ścianie. Armatura wygląda jak przymocowana do płytek. Baterie podtynkowe montuje się w ścianie. Na zewnątrz pozostaje tylko wylewka i dźwignia. Baterie stojące to zdecydowanie najpopularniejszy model – instaluje się je w specjalnym otworze w umywalce. Ze względu na swój minimalistyczny design doskonale sprawdzają się w nowoczesnych i industrialnych łazienkach. Baterie stojące mogą być również montowane bezpośrednio na blacie szafki – specjalne modele wolnostojące. 

Przy zakupie baterii umywalkowej, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Doskonałym wyborem są modele z mosiądzu będącego stopem miedzi i cynku z ewentualną domieszką glinu, żelaza, chromu lub cyny. Materiał ten wyróżnia się wysoką odpornością na korozję, świetnie przewodzi ciepło i ma doskonałe właściwości przeciwbakteryjne. Alternatywą dla mosiężnych baterii są te wykonane ze stali nierdzewnej – najczęściej chromowane. Surowiec ten jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Wykończenie chromem zwiększa wytrzymałość baterii i zapobiega powstawaniu nieestetycznych zacieków.

Ze względu na typ uchwytu baterie dzielimy na:

  • jednouchwytowe, 
  • dwuuchwytowe, 
  • bezuchwytowe.

Pierwszy rodzaj ma jedną dźwignię, która może być przymocowana bezpośrednio do korpusu lub osobno. Plusem takich baterii jest łatwość obsługi – temperaturę i strumień wody możemy sterować jednym ruchem. 

Baterie dwuuchwytowe, jak wskazuje nazwa, mają dwa uchwyty – zwykle kurki. Jeden odpowiada za dopływ gorącej wody, a drugi zimnej. Aby ustawić odpowiednią temperaturę, trzeba odkręcić oba kurki, co może być niezbyt komfortowe. Warto tutaj wspomnieć, że baterie dwuuchwytowe ze względu na swój charakterystyczny design doskonale pasują do wnętrz urządzonych w stylu retro lub glamour.

Ostatnim rodzajem są baterie bezuchwytowe (bezdotykowe), w których strumień wody uruchamia się samodzielnie za pomocą czujnika – po podstawieniu dłoni pod wylewkę. Bateria bezdotykowa to higieniczne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w łazienkach firmowych, centrach handlowych czy domach, w których mieszka dużo osób. 

Na stronie https://armatura24.pl/ dostępny jest szeroki wybór baterii umywalkowych. Propozycją są modele stojące i ścienne, jedno- i dwuuchwytowe o różnych formach i kolorach. Sklep armatura24.pl oferuje solidne, starannie wykonane elementy armatury pochodzące od jednych z najlepszych, renomowanych producentów – takich jak Deante, Kludi, Ferro, Valvex czy Oras.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze baterii umywalkowej?

Wybór odpowiedniej baterii zapewni mieszkańcom komfort podczas czynności higienicznych. Przy zakupie przede wszystkim należy zwrócić uwagę na długość i kąt nachylenia wylewki – powinny pasować do rozmiaru i kształtu umywalki. Dobrze dopasowane zmniejszą ryzyko rozchlapywania wody na boki. 

Przy wyborze baterii należy pamiętać również o tym, że odległość między wylewką a dnem powinna umożliwiać swobodne mycie dłoni. W przypadku mniejszych, płytkich mis najlepszym rozwiązaniem są standardowe baterie jednouchwytowe. Z dużą misą doskonale będzie komponować się bateria z długą wylewką. Przy montażu umywalki nablatowej zaleca się zaś wykorzystanie baterii stojącej o wyprofilowanej wylewce i wydłużonym korpusie. 

Nie bez znaczenia jest również styl baterii umywalkowej. Dobrze dopasowany model idealnie uzupełni wystrój wnętrza, nadając mu spójny, designerski charakter.