Baseny ogrodowe – jak wybrać model dla siebie?

Coraz bardziej słoneczne i cieplejsze dni skutecznie motywują nas do zakupów. Tym razem nie chodzi jednak o garderobę, a o… baseny ogrodowe. Co wziąć pod uwagę, wybierając basen ogrodowy? Czy lepszy będzie model rozporowy, stelażowy, czy po prostu dmuchany? Sprawdźmy.

Zakup basenu do ogrodu należy poprzedzić dokładnym researchem. Dzięki temu dowiesz się, jakie są cechy, atuty, ale i mankamenty danych rozwiązań. Na początku zajmijmy się dwoma popularnymi modelami: basenami ogrodowymi rozporowymi oraz stelażowymi. Jeżeli chcesz sprawdzić, jak wyglądają i czym się od siebie różnią, wejdź na stronę https://nettrading.pl/baseny-ogrodowe i porównaj poszczególne rodzaje. 

Rozporowe baseny ogrodowe – wady i zalety

Ogrodowe baseny rozporowe to wariant, który cieszy się naprawdę sporym zainteresowaniem. Powodów jest co najmniej kilka. Na pierwszym miejscu można podać łatwość w rozkładaniu i użytkowaniu. Właśnie w rozkładaniu tkwi największa różnica pomiędzy systemami rozporowymi a stelażowymi. Rozkładanie ogrodowego basenu rozporowego na pewno jest prostsze, a do tego szybkie (w zależności od pojemności zajmuje to około 30 minut). W zasadzie jedyne, co musisz zrobić, to nalać do niego wodę – ścianki rozpierają się pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego. Z kolei kołnierz (obwódkę) basenu napełnia się u góry powietrzem – dzięki temu można regulować wysokość konstrukcji, gdy nalewamy lub wylewamy wodę. 

Kolejnym atutem jest stosunkowo niska cena – przynajmniej w porównaniu z konstrukcjami stelażowymi. Wyprzedaże basenów ogrodowych to na pewno dobry moment, aby załapać się na atrakcyjną okazję.

Za pewne ograniczenie basenów rozporowych można z kolei uznać ich kształt. Z uwagi na specyfikę rozkładania są dostępne jedynie w wersji okrągłej. Czasami trudno wkomponować je w projekt ogrodu czy posesji oraz znaleźć na nie odpowiednie miejsce. 

Stelażowe baseny ogrodowe

Jeżeli masz model stelażowy, rozkładanie i napełnianie basenu będzie już nieco bardziej skomplikowane i zajmie więcej czasu. Na początku należy zbudować stelaż z dostępnych elementów – na podstawie dołączonej instrukcji. Na szczęście w większości przypadków nie potrzebujesz nawet żadnych narzędzi i wszystkie prace możesz wykonać ręcznie. 

Poza tym konstrukcja basenów rozporowych jest bardzo stabilna i trwała. Dzięki temu można się w nich nie tylko relaksować, ale także pływać czy nurkować. Poza tym dostępne są modele o naprawdę sporej pojemności i wielkości – takiej, jaka umożliwia wspomniane swobodne pływanie, ale i np. urządzenie stylowego „pool party” nawet na kilkanaście osób. 

Ogrodowy basen stelażowy to na pewno dobre rozwiązanie, jeżeli tylko szukasz modelu, który będzie Ci służył znacznie dłużej niż tylko jeden sezon. 

Dmuchane baseny ogrodowe

I wreszcie – baseny dmuchane. To najprostszy i najtańszy wariant, z którego mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Niewielki basen zmieści się nawet na tarasie. Zazwyczaj nie mają bardzo dużej pojemności, dzięki czemu można szybko napełnić je wodą. Nagrzanie wody przez promienie słoneczne również nie zajmuje dużo czasu.

Masz małe dziecko? Pamiętaj, że dmuchane baseny to dobry sposób, aby oswoić malucha z wodą. Wybierz niski model – taki, w którym dziecko będzie mogło swobodnie usiąść, jednocześnie obserwując świat dookoła. Poza tym, aby sprawić prawdziwą frajdę dzieciakom, postaw na fantazyjne kształty, zwariowane wzory i kolory. 

Należy jednak podkreślić, że ogrodowe baseny dmuchane to raczej opcja tymczasowa i dość prowizoryczna. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na brak filtra wody. Stojąca woda szybko stanie się brudna – będą do niego wpadały liście, owady itd. 

Na rynku masz przynajmniej kilka rodzajów basenów. Zastanów się, w jaki sposób będziesz go użytkować oraz ile osób powinien pomieścić. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.