Badania u kobiet po 40. roku życia – jakie badania wykonywać?

Kobiety w wieku 40 lat to w większości sprawne, aktywne zawodowo osoby prowadzące intensywny tryb życia. Aby na długo zachować energię i dobre samopoczucie, warto dbać o zdrowy tryb życia.

Ruch, odpoczynek i odpowiednia dieta to klucz do sukcesu. Bardzo ważne jest także regularne odwiedzanie lekarza i przeprowadzanie badań kontrolnych zalecanych w tej grupie wiekowej. Zobacz, jakie testy wykonać!

Badania po czterdziestce – co powinny badać dojrzałe kobiety?

Jakie badania diagnostyczne są istotne dla dojrzałych kobiet? O najważniejsze informacje w tym zakresie poprosiliśmy eksperta portalu o zdrowiu — Allecco.pl.

Z naszej rozmowy wynika, że panie po 40. urodzinach powinny regularnie kontrolować swoje zdrowie, co pomaga szybko reagować, gdy to konieczne. Badania te są niezwykle ważne, ponieważ wiele chorób może rozwijać się, nie dając wyraźnych symptomów. Dlatego należy regularnie odwiedzać lekarza nawet wtedy, gdy pacjentka czuje się dobrze. Ważne badania po czterdziestce to m.in.:

  1. morfologia,
  2. OB,
  3. profil lipidowy,
  4. wykonanie krzywej cukrowej,
  5. badanie stężenia hormonów tarczycy,
  6. badanie enzymów wątrobowych,
  7. badanie moczu.

Wszelkie niepokojące wartości w wynikach tych podstawowych badań mogą wskazywać na toczący się w organizmie proces zapalny lub inną chorobę. Na podstawie tych testów można postawić diagnozę i wdrożyć leczenie lub zdecydować o dalszym postępowaniu. Wykonywane regularnie pozwalają lekarzowi na ocenę stanu zdrowia pacjentki oraz zmian zachodzących w jej organizmie w okresie okołomenopauzalnym. W wielu jednostkach chorobowych czas jest bardzo ważny. W przypadku nieprawidłowych wyników szybka reakcja pozwala niekiedy na całkowite wyleczenie choroby na jej wczesnym etapie.

Inne zalecane badania diagnostyczne dla kobiet po 40. roku życia

Dla kobiet w tym wieku ważne są także USG piersi i cytologia, które powinny być wykonywane regularnie co 12 miesięcy. Warto także zdecydować się na inne badania diagnostyczne: USG brzucha oraz USG transvaginalne. W tym wieku można też rozważyć przeprowadzenie gastroskopii i kolonoskopii, szczególnie gdy pacjentka ma objawy ze strony przewodu pokarmowego lub jest w grupie ryzyka ze względu na występującego w bliskiej rodzinie raka jelita grubego. Równie istotna jest kontrola układu krwionośnego.

Panie po czterdziestce powinny regularnie badać ciśnienie i wykonać EKG, które pozwala określić kondycję serca. Warto także zapisać się na RTG klatki piersiowej, podczas którego można sprawdzić stan płuc i serca. Co 2 lata warto odwiedzić okulistę i wykonać badanie wzroku, m.in. w kierunku jaskry oraz wad wzroku. Koniecznie pamiętaj o wizycie u stomatologa i regularnym leczeniu zębów. Jeśli na Twojej skórze znajdują się znamiona, powinnaś je kontrolować u dermatologa raz w roku.

W bilansie czterdziestolatki powinny znaleźć się podstawowe badania krwi i moczu, ale równie istotne są specjalistyczne testy. Panie w tym wieku powinny zwrócić uwagę na hormony oraz sprawdzić stan piersi, kości oraz serca. Warto przebadać się pod kątem chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy.