9 korzyści z treningu personalnego

Jeśli chcesz przenieść swoją sprawność fizyczną na wyższy poziom, być może zastanawiasz się, czy wynajęcie osobistego trenera jest dla Ciebie odpowiednie.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz ćwiczyć, czy siłownia jest Twoim drugim domem, praca z trenerem personalnym może pomóc Ci osiągnąć cele związane ze zdrowiem i kondycją.

Certyfikowany trener personalny to osoba, która jest przeszkolona w tworzeniu i wdrażaniu bezpiecznych i skutecznych programów ćwiczeń dla swoich klientów. Innymi słowy, pomoże Ci ćwiczyć i wprowadzić inne zmiany w stylu życia, aby osiągnąć swój cel fitness.

Przeczytaj dalej, aby poznać 9 powodów, dla których warto rozważyć zatrudnienie osobistego trenera.

1. Zwiększa odpowiedzialność

Jednym z najtrudniejszych części o utrzymanie rutyny treningu może być właśnie to – robi treningi, i robi je konsekwentnie.

Jeśli ktoś nie oczekuje, że spotkasz się z nim na siłowni, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że pominiesz trening, jeśli zamiast tego wolisz zostać w łóżku lub położyć się na kanapie.

Praca z trenerem personalnym w Krakowie da Ci impuls, którego potrzebujesz, aby wykonać swój trening – osobiście lub wirtualnie – nie tylko podczas spotkań, ale także, miejmy nadzieję, kilka innych razy w tygodniu.

Może się również okazać, że z trenerem u boku pracuje się ciężej, niż gdybyśmy robili to sami.

Słyszałeś kiedyś powiedzenie: „Jeśli chcesz zajść daleko, idźcie razem”? Istnieje wiele badań, aby pokazać, że im więcej wsparcia ktoś ma z ich zdrowia i fitness cele, tym bardziej prawdopodobne jest, aby odnieść sukces.

W rzeczywistości, jedna z analiz 11 lat badań sprawdzała, jak dobrze ludzie trzymali się swoich rutynowych procedur odchudzania. Okazało się, że im więcej odpowiedzialności ludzie mają, tym bardziej prawdopodobne było, aby trzymać się ich programu utraty wagi. 

2. Dowiesz się o zdrowiu, kondycji i swoim ciele

Trener osobisty nie jest tam tylko po to, abyś się spocił – prawdopodobnie również nauczysz się czegoś od wspólnego czasu.

Aby zostać certyfikowanym trenerem personalnym przez akredytowaną organizację, taką jak National Academy of Sports Medicine (NASM) lub American Council on Exercise (ACE), osoba musi mieć wykształcenie średnie, a także posiadać certyfikat w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR) oraz obsługi automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED).

Muszą one również zdać egzamin wstępny certyfikacji i zarobić godzin kształcenia ustawicznego każdego roku, aby utrzymać się na bieżąco.

Oznacza to, że Twój trener osobisty wie bardzo dużo o fizjologii człowieka i mechanice ciała, zmianie zachowań, nauce o ćwiczeniach i nie tylko. Może pomóc Ci nauczyć się prawidłowej formy, jak korzystać z określonego sprzętu i jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najbardziej efektywne.

Poza tym, mogą one nauczyć Cię o większych zdrowia i fitness tematów, które pomogą Ci utrzymać zdrowy styl życia.

Weźmy na chwilę konkretne ćwiczenie, choć. Weźmy na przykład przysiad – ruch, który wydaje się dość podstawowy, ale w rzeczywistości jest bardzo skomplikowany.

W grę wchodzi wiele czynników, w tym pozycja głowy, górna i dolna pozycja pleców, pozycja miednicy, ustawienie kolan i pozycja stóp, a każdy z nich zależy od poziomu sprawności fizycznej, mechaniki ciała, celów i innych.

Posiadanie osobistego trenera, który poprowadzi Cię przez prawidłową pozycję i formę jest nieocenione. Pomoże Ci upewnić się, że wykonujesz ćwiczenia najbardziej efektywnie dla Twojego ciała.

Nie tylko prawdopodobnie zobaczysz lepsze wyniki, ale także unikniesz potencjalnych obrażeń w ten sposób.

3. Pomaga w wyznaczaniu celów

Czy kiedykolwiek wyznaczyłeś sobie wielki cel związany ze zdrowiem i kondycją fizyczną – np. schudnąć 20 funtów (9 kg) lub trenować do maratonu – tylko po to, by nie udało Ci się go osiągnąć? A może w ogóle nie masz nawyku wyznaczania celów i po prostu przydałoby Ci się trochę wskazówek.

Trener osobisty może pomóc Ci wyznaczyć realistyczne i osiągalne cele w oparciu o Twoje osobiste doświadczenia i możliwości, pomagając Ci w postępach po drodze.

A nawet jeśli chcesz po prostu pozostać aktywny lub czuć się lepiej, mając cel, gdy jesteś na podróży fitness, bez względu na to, jak duże lub małe jest, może być ważnym czynnikiem w utrzymaniu motywacji.

Analiza danych z Slimming World, brytyjskiej organizacji zajmującej się kontrolą wagi, wykazała, że członkowie, którzy wyznaczyli sobie cel utraty wagi, stracili więcej kilogramów w ciągu 12 miesięcy niż ci, którzy nie wyznaczyli sobie celu.

Pracuj jeden na jeden ze swoim osobistym trenerem, aby określić swoje krótko- i długoterminowe cele, a następnie stwórz plan, który pomoże Ci je osiągnąć.

4. Otrzymasz zindywidualizowany plan

Szybkie wyszukiwanie w Google przyniesie wiele stron z treningami i programami, które możesz zastosować, ale to nie znaczy, że są one dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Posiadanie osobistego trenera zapewni, że będziesz miał zindywidualizowany plan, który da Ci najlepsze rezultaty.

Na przykład, powiedzmy, że po wstępnej konsultacji z trenerem, zauważyli oni, że Twoja prawa noga jest słabsza od lewej – a Ty nie miałeś o tym pojęcia. Ten brak równowagi powoduje, że podczas wielu codziennych ruchów i ćwiczeń kompensujesz go, co jeszcze bardziej pogłębia nierównowagę.

Aby rozwiązać ten problem, Twój trener włącza do treningu ćwiczenia na jednej nodze, co pozwala Ci skorygować tę nierównowagę i ogólnie wzmocnić się.

W rzeczywistości, ostatnie badania wskazują na skuteczność zindywidualizowanych planów treningowych właśnie z tego powodu.

Naukowcy badali zespół 24 mężczyzn, dobrze wytrenowanych piłkarzy juniorów, dzieląc ich na dwie grupy ćwiczące program siłowy – jedną, która nie miała nierównowagi mięśniowej i jedną, która ją miała.

Wyniki sugerowały, że zindywidualizowane programy treningu oporowego mogą przynieść dodatkowe korzyści w stosunku do tradycyjnych protokołów treningu siłowego w celu poprawy nierównowagi mięśniowej u tych piłkarzy.

5. Elastyczny harmonogram i format

Możesz spotykać się z osobistym trenerem na siłowni co tydzień, kilka razy w tygodniu, a nawet co miesiąc – cokolwiek będzie dla Ciebie najlepsze. Obecnie popularny jest również wirtualny trening personalny.

W tym formacie będziesz ćwiczyć w swoim domu podczas wideokonferencji z trenerem, który poprowadzi Cię przez trening na Twoim telefonie lub laptopie.

Sesje trwają zazwyczaj od 30 do 60 minut i są dostosowane do Twoich osobistych celów. Osobisty trener jest dla każdego, niezależnie od Twoich możliwości fizycznych, poziomu doświadczenia, lokalizacji czy budżetu.

6. Promuje różnorodność ćwiczeń

Jeśli chodzi o ćwiczenia, możesz być stworzona z przyzwyczajenia, zawsze grawitując do tego samego sprzętu na siłowni lub wykonując te same treningi w domu.

Osobisty trener może wprowadzić Cię do ćwiczeń, które być może nigdy wcześniej nie robiłeś lub nigdy nie próbowałeś na własną rękę, zmniejszając szansę na nudę i uderzenie plateau.

W jednym z badań obserwowano 21 mężczyzn trenujących opór przez 8 tygodni – jedna grupa wykonywała ustaloną rutynę ćwiczeń, podczas gdy druga wykonywała losowo zróżnicowaną rutynę za pośrednictwem aplikacji.

Naukowcy odkryli, że zmiana rutyny treningowej sprawiała, że ludzie czuli się bardziej zmotywowani. Stała i zróżnicowana rutyna miała również podobne efekty mięśniowe.

Morał z tej historii? Dobrze jest coś zmienić. Rzucisz wyzwanie wzorcom ruchowym swojego ciała i sprawisz, że Twój mózg również zacznie pracować. Plus, może znajdziesz coś, co kochasz. A jeśli nie, będziesz szczęśliwy, aby wiedzieć, że próbowałeś go.

7. Porady żywieniowe

Certyfikowany trener personalny nie jest dietetykiem lub dietetyk, więc nie są one prawnie dozwolone, aby polecić plany posiłków lub zapewnić bardzo konkretne zalecenia dotyczące żywności, zwłaszcza dla klientów, którzy mają podstawowe warunki medyczne.

Jednakże, trenerzy personalni mogą udzielać ogólnych porad żywieniowych, które wielu klientów może uznać za bardzo cenne, gdy poruszają się po swoim zdrowiu i fitness podróży.

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest utrata wagi, przyrost masy mięśniowej, czy oba, dieta odgrywa kluczową rolę.

Wiedząc, ile białka do jedzenia, jak włączyć więcej owoców i warzyw do posiłków, a nawet co spożycie wody powinno być może wzmocnić wyniki pracujesz dla w siłowni.

W rzeczywistości, w 2015 roku zbadano rolę aktywności fizycznej i ćwiczeń w początkowej utracie wagi, utrzymaniu wagi, paradoksie otyłości i zapobieganiu przybierania na wadze.

Okazało się, że połączenie ograniczenia kalorii i ćwiczeń fizycznych dało najlepsze rezultaty w utracie wagi – i że same ćwiczenia nie były tak skuteczne.

Dlatego też, zwróć się do swojego osobistego trenera po poradę i wskazówki dotyczące również Twojej diety.

8. Pomaga twojemu zdrowiu psychicznemu

Trenerzy personalni mogą pomóc w kilku aspektach Twojego zdrowia psychicznego.

Po pierwsze, istnieje znaczna ilość badań, które wspierają pozytywny wpływ aktywności fizycznej na problemy związane ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja i lęk.

Ćwiczenia zwiększają ukrwienie mózgu, co pomaga zredukować stres, poprawić nastrój i ogólne funkcje poznawcze. Konsekwentna praca z trenerem pomoże Ci czerpać te korzyści.

Ponadto, dobry trener osobisty zainteresuje się Twoim życiem – rodziną, karierą, problemami – i może stać się dla Ciebie kimś w rodzaju powiernika. Wiedząc, że ktoś jest w swoim rogu kibicowanie dla Ciebie, nie tylko w siłowni, ale także poza nim, jest dobre uczucie.

9. Promuje zdrową zmianę stylu życia

Praca z osobistym trenerem może pomóc Ci rozwinąć dobre nawyki na całe życie.

Jedno z badań wykazało, że ludzie wykonują aż 43% swoich codziennych czynności, myśląc o czymś innym.

Oznacza to, że jeśli celowo nie wprowadzisz tych zdrowych nawyków – chodzenie po schodach zamiast do windy, picie wody zamiast napojów gazowanych, spanie 8 godzin – może być Ci trudniej zobaczyć rezultaty.

Trener może pomóc Ci wprowadzić te zmiany jedna po drugiej i wesprzeć Cię w pokonywaniu wszelkich przeszkód, które mogą się pojawić. Zaczynanie od małych kroków i zwiększanie liczby zwycięstw jest najskuteczniejszym sposobem na opanowanie zmiany nawyków, a dobry trener osobisty pomoże Ci poruszać się po tym terytorium.

Wnioski

Osobisty trener może dać Ci narzędzia i wsparcie, które są potrzebne, aby osiągnąć zdrowie i fitness cel. Mogą one zapewnić wsparcie, odpowiedzialność, edukację i spersonalizowany plan ataku, więc może się okazać, że praca z jednym warto zainwestować.

Więcej na stronie adrianbugno.pl