6 wieczornych nawyków, które warto wprowadzić w życie

Planując sobie dzień bardzo często myśląc w perspektywie wieczora, po powrocie z pracy chcemy mieć czas zarówno na odpoczynek, jak i coś produktywnego. Niestety zwykle kończy się to fiaskiem. Jak zatem zaplanować wieczór, aby trzymać się swoich postanowień, a następnego dnia rano mieć energię na cały dzień?

Wystarczy do tego zmiana kilku codziennych nawyków, a już po niedługim czasie zobaczysz spektakularne efekty i zapomnisz na zawsze o worach pod oczami i przysypianiu przy śniadaniu czy w pracy.

1) Zjedz lekką kolację

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią dietę. Jeśli wieczorem postawisz na obfity posiłek pełen węglowodanów, zwłaszcza prostych i tłuszczu musisz liczyć się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego oraz ewentualnymi problemami ze snem. Zamiast tego wybierz złożone, pełnowartościowe węgle oraz białko i warzywa. Zjedz pyszną sałatkę, omlet lub rozgrzewającą zupę a zobaczysz, że organizm Ci za to podziękuje. 

2) Odłóż telefon przed snem

Około godziny przed snem warto zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych. Natłok informacji, które przyjmujemy korzystając w łóżku ze smartfonu, często nie mieści się w głowie, a błękitne światło ekranu może zrujnować naturalny rytm dobowy. Odłożenie telefonu przed snem pomoże Ci łatwiej zasnąć i sprawi, że rano będziesz bardziej wyspana. Czas przed zaśnięciem to okres, kiedy ciało szykuje się do relaksu, uspokój zatem swój umysł.

3) Zadbaj o wieczorne rytuały

Codzienna gonitwa może sprawić, że łatwo możemy się w niej zatracić. Warto zatem wyrobić sobie pewne nawyki odpoczynku przed snem, które nie będą wzbudzać w nas poczucia winy. Postaw na relaksującą kąpiel (polecamy szczególnie Rytuał Relaksu WIMIN – kula do kąpieli z olejkiem cbd dla kobiet) lub uskutecznij medytację. Pamiętaj też, aby kłaść się spać mniej więcej zawsze o tej samej porze. Zmiany prowadzą do zaburzeń rytmu okołodobowego, a stąd już prosta droga do niewyspania i rozdrażnienia.

4) Odpowiednio przygotuj sypialnie 

Zadbaj o optymalne warunki w miejscu snu. Idealna temperatura w sypialni to między 17 a 21 stopni celsjusza. Warto zatem przewietrzyć pomieszczenie przed snem, a latem lub ciepłą wiosną spc nawet przy otwartym oknie. Zadbaj także o czystą, pachnącą pościel. Dobrze, abyś zmieniał ją przynajmniej raz w tygodniu. Pomoże Ci to pozbyć się z niej zarazków i roztoczy.

5) Wycisz się

Wyłącz telewizor, odłóż telefon i odpuść sobie długie rozmowy. Przygaś światła, wywietrz pokój i skup się na tym, co jest tu i teraz. Odpocznij, zasługujesz na to! Czas przed snem to również dobry moment, kiedy warto podsumować dzień. Pomyśl, co ci się dziś udało, z czego jesteś dumna, za co jesteś wdzięczna i jak się dziś czułaś. 

6) Zaplanuj kolejny dzień

Każdego wieczora spróbuj znaleźć chwilę na zaplanowanie obowiązków następnego dnia.  W ten sposób będziesz mieć „na świeżo” podsumowanie dnia oraz dokładny plan od nadchodzącego poranka. Jeśli zaśniesz po takim zaplanowaniu, będziesz mniej narażona na niepotrzebną gonitwę myśli. Pomoże Ci to również wstać rano i nie mieć świadomości, że czeka Cię gorączkowe układanie planu dnia. Zamiast tego możesz od razu przejść do działania.

Po więcej porad zapaszamy na https://allwimin.com/pl/wiedza/