5 sposobów, które pomogą Ci się zrelaksować

W dzisiejszym świecie, pędzącym w na łeb na szyję, bardzo ważnym jest umiejętność relaksu. Mimo tego, że każdy człowiek wymaga nieco innych standardów dotyczących relaksu, postaramy się podpowiedzieć kilka sprawdzonych sposobów na to, aby znaleźć odpoczynek.

Długa relaksująca kąpiel

Nie od dziś wiadomo że kąpiel odświeża ciało. W przypadku dużego napięcia gorąca kąpiel dodatkowo może przynieść element relaksu. Aby tak się stało dobrze jest przygotować się starannie do kąpieli. W relaksie pomoże odpowiedni nastrój. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się olejki eteryczne, które będą rozsiewały przyjemny dla nas zapach, płyny do kąpieli tworzące pianę, zapachowe świece, czy nawet lampkę wina lub chłodny napój. Gorąca kąpiel przynosi relaks zmęczonym mięśniom rozluźniając je. Natomiast aromaterapia pochodząca z olejków eterycznych może zdziałać cuda niwelując bóle głowy, stawów czy wpływając regenerująco na skórę.

Masaż stóp

Gdy nie mamy czasu lub ochoty na długą relaksującą kąpiel, a odczuwamy zmęczenie stóp, z pomocą przyjdzie masażer do nóg poprawiający krążenie. Masaż stóp wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie, w końcu stopy to jedna z najważniejszych części naszego ciała, za pomocą której możemy wykonywać aktywność fizyczną. Do wyboru mamy wiele różnych masażerów stóp. Może być to mata masująca, piłeczka lub wałek z kolcami, może też być masażer drewniany. Prawdziwe ukojenie jednak przynosi stopom hydromasaż. Gdy wykonujemy go regularnie z pomocą hydromasażu zniwelujemy nie tylko stres i napięcie mięśniowe, ale też przywrócimy właściwe krążenie krwi. Hydromasażer elektryczny pozwala bowiem na wybór różnych programów pracy. Urządzenia te dbają o optymalną temperaturę wody, są zaopatrzone w wypustki masujące, a także oferują relaksujące bąbelki.

Kontakt z naturą

Kontakt z naturą na każdego człowieka działa odprężająco. Warto wybrać się w którąś wolną sobotę czy niedzielę do lasu, przejść się po leśnych duktach, delektować się naturą i cieszyć oczy zielenią. Kontakt z naturą sprawia, że zwalniają procesy myślowe, zmienia się sposób odbioru bodźców, umysł działa bardziej harmonijnie. Jeśli nie masz możliwości wypadu za miasto, spróbuj choć znaleźć sobie oazę w najbliższym parku. Głębszy oddech w otoczeniu roślinności będzie przyjazny dla twojego umysłu, zadziała odprężająco i relaksująco. Ponieważ kolor zielony wpływa właśnie na człowieka odprężającego, osobom borykających się z depresją zaleca się pomalowanie ścian mieszkania na zielono.

Aktywny odpoczynek

Jeśli twoje zmęczenie wynika z długiego przesiadywania w biurze, przed komputerem, warto jako relaks zastosować aktywny odpoczynek. Każdy ruch będzie tu wskazany. Może to być joga może być przejażdżka rowerowa, bieg, spacer, pływanie czy inne aktywności. Wysiłek fizyczny wyzwala endorfiny, hormony szczęścia, dzięki nim odrzucamy od siebie negatywne emocje. Dodatkowym elementem, niezwykle ważnym, będzie utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, tym samym poprawienie swojego samopoczucia. Udowodniono poprzez badania naukowe, że wysiłek fizyczny, napinanie i rozluźnianie mięśni, powoduje że uwalniany jest w nich zmagazynowany stres. Zatem dzięki uprawianiu regularnie aktywności sportowej człowiek staje się spokojniejszy i bardziej zrelaksowany.

Dobra książka

Osobom na co dzień pracującym fizycznie bądź aktywnym sportowo, relaks może przynieść interesująca książka. Fabuła, która cię wciągnie, oderwie myśli od bieżących problemów i kłopotów. Zajęcie się historią przedstawioną w książce pozwala wyciszyć własne emocje, a także rozwija empatię. Angażując się położenie bohaterów wczuwasz się w ich rolę i przejmujesz ich losem. Szczególnie polecaną metodą na wyciszenie jest czytanie przed snem. Zamiast wpatrywania się w ekran smartfona czy komputera, 30 minutowe czytanie pozwoli na uspokojenie wzroku, nerwów i wyciszenie się przed snem.