5 skutecznych sposobów na bezsenność

Stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków – wszystko to sprawia, że coraz więcej osób cierpi na bezsenność. Zamiast sięgać po tabletki nasenne, warto najpierw zmienić nawyki. Podpowiadamy, jak zadbać o komfortowy sen, by już nigdy nie zmagać się z bezsennością.

Materace do sypialni – dobrze dobrany materac to podstawa

Materace do sypialni to niezwykle ważny aspekt, wpływający na komfort snu. Najgorszym, co można zrobić, jest codzienne spanie na rozkładanej kanapie. Oczywiście niekiedy w mieszkaniu nie ma miejsca na urządzenie oddzielnej sypialni. Warto wówczas pomyśleć o takich rozwiązaniach, jak na przykład łóżko chowane w szafie. Samo łóżko to jednak nie wszystko. Najważniejszy jest materac, który dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Komfort użytkowania, wygoda i głęboki relaksujący sen przekładają się na zdrowie i samopoczucie. Szeroki wybór materacy umożliwia dobranie odpowiedniego modelu. Wcale nie trzeba wydawać na niego fortuny; obecnie na rynku dostępne są dobre i tanie materace – materace kieszeniowe, materace lateksowe, materace sprężynowe itp.

Czy twardszy materac będzie zapewniał głęboki i zdrowy sen? To zależy od upodobań. Niemniej materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani też za miękki.

Materac Hilding Flamenco w sklepie internetowym Sypialnia Plus będzie świetnym rozwiązaniem, ponieważ jest zbudowany na bazie sprężyn Multipocket. Na całej powierzchni materaca umieszczono wiele sprężynek, które oddziałują osobno – jest to 7 różnych stref, które pracują z różnym naciskiem na poszczególne partie ciała. Materac ten jest dwustronny: z jednej strony profilowany lateks z pianką Flexifoam, a z drugiej z pianką wysokoelastyczną.

Godzina relaksu przed położeniem się do łóżka

Jeśli zmagasz się z problemami ze snem, to kluczowe są takie elementy, jak: twardość materaca i typ materaca. Jednakże duże znaczenie mają również codzienne nawyki. Sen zaburza tak zwane światło niebieskie, pochodzące ze smartfonów i telewizorów. Już godzinę przed snem należy odłożyć telefon i wyłączyć telewizor, a w pomieszczeniu włączyć subtelne światło lub zapalić świecę (najlepiej naturalną sojową, by nie wydzielała niekorzystnych substancji). Warto poczytać książkę i się wyciszyć. Możesz również włączyć muzykę relaksacyjną. Sprawdzają się ścieżki dźwiękowe z odgłosami natury: padającego deszczu, burzy, szumu morskich fal.

Wywietrz sypialnię i zadbaj o odpowiednią temperaturę

W czasie, gdy będziesz się relaksować, porządnie wywietrz sypialnię. Pamiętaj, że w nocy temperatura powinna być odpowiednio niższa – rekomenduje się około 18 stopni Celsjusza. Można używać w pomieszczeniu olejków eterycznych, które ułatwiają zasypianie. Są to na przykład: olejek lawendowy, z mandarynki, z rumianku rzymskiego.

Zjedz lekkostrawną kolację

Nie objadaj się na noc, gdyż to obciąża układ trawienny. Zjedz lekką kolację i wypij ciepłą herbatę na około 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. W godzinach popołudniowych nie pij już kawy. Zalecane są natomiast napary z ziół – z melisy, lawendy oraz kozłka lekarskiego. To bardzo ważne, szczególnie jeśli przechodzisz stresujący moment w życiu. Warto wiedzieć, że stres znacząco wpływa na zaburzenia snu. Popijanie naparów ziołowych to naturalny sposób na pozbycie się napięcia i odstresowanie.

Weź ciepłą kąpiel

Ciepła kąpiel rozpoczynająca rytuał przygotowywania się do snu sprawi, że ciało się rozluźnia i relaksuje. Wpływa to pozytywnie na krążenie krwi i układ hormonalny (odpowiedzialny również za wydzielanie melatoniny, zwanej właśnie hormonem snu).

Podsumowując; problemy z bezsennością można wyeliminować, zmieniając codzienne nawyki. Kluczowy jest również dobór odpowiedniego materaca – dopasowanego do rozmiaru łóżka, o średniej twardości i mocnych sprężynach, układającego się zgodnie z naturalnymi krzywiznami ciała.