5 najlepszych sztuczek, aby utrzymać dom w czystości

Sprzątanie domu to czynność, która do przyjemnych nie należy, a dla większości jest raczej przykrym obowiązkiem. Dodatkowo bardzo często przypomina syzyfową pracę. Jednego dnia sprzątasz, odkurzasz, zmywasz naczynia, poświęcasz swój cenny czas, aby doprowadzić mieszkanie do porządku, a następnego dnia mieszkanie wygląda dokładnie tak samo, jak przed sprzątaniem. Dla wielu osób brzmi to aż nazbyt znajomo. Jest jednak kilka sztuczek, dzięki którym wcale nie musi tak być.

1. Nie rób bałaganu

Oczywiście dosłownie jest to zadanie niewykonalne. Przecież mieszkanie jest po to, żeby z niego korzystać, a wszystkie rzeczy w nim gromadzimy, aby ich używać. Chodzi jedynie o to, żeby za każdym razem odkładać przedmioty, z których skończyliśmy korzystać na ich miejsce. Odniesienie książki na półkę po skończeniu lektury zajmie nam kilka sekund, wrzucenie ubrań do kosza na pranie przed pójściem spać również zajmie zaledwie chwilę. Wystarczy kilka nieodłożonych na swoje miejsce przedmiotów i po dwóch dniach mamy pełne ręce roboty. 

2. Sprzątaj na bieżąco

Jeśli po każdym posiłku sprzątniemy ze stołu i pozmywamy naczynia, wieczorem nie będziemy mieć całego stosu brudów w zlewie. Tak samo, jeśli rozsypiemy coś lub rozlejemy, najlepiej posprzątać to od razu. Warto trzymać środki czystości pod ręką, tak aby starcie rozlanego płynu czy zamiecenie rozsypanej soli nie zajęło dużo czasu. Bardzo przydatne w takich sytuacjach są jednorazowe mokre chusteczki albo mopy firmy Swiffer wyposażone w jednorazowe ściereczki, których nie trzeba prać po użyciu.

3. Staraj się wykorzystać każdą minutę

Nie chodzi absolutnie o to, żeby pozbawić się czasu na odpoczynek. Jednak każdy w ciągu dnia ma wiele krótkich przerw między wykonywanymi czynnościami, a wykorzystywanie ich z głową może przynieść wiele korzyści. Na przykład podczas przygotowywania posiłków, gdy czekamy aż ugotuje się makaron, mamy całe dziesięć minut. W tym czasie możemy posprzątać blat, na którym przygotowywaliśmy potrawę i umyć użyte do tego naczynia. Dzięki temu po skończonym posiłku do umycia zostają tylko talerze. Pozostałe przerwy w ciągu dnia można wykorzystać na wstawienie prania, powstawianie naczyń do zmywarki czy odkurzenie jednego z pomieszczeń. 

4. Nie gromadź niepotrzebnych przedmiotów

W każdym domu znajdzie się z pewnością cała masa niepotrzebnych przedmiotów, które gromadzimy całymi latami. Większość z nich do niczego nam się już nie przyda, a nawet jeśli będą kiedyś do czegoś potrzebne, najprawdopodobniej ich wtedy nie znajdziemy. Problem z takimi rzeczami jest taki, że jeśli nie mają konkretnego zastosowania, ciężko znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. Zalegają na dnie szafek, zajmując miejsce bardziej przydatnym rzeczom, albo są przekładane z miejsca na miejsce. W utrzymaniu porządku zdecydowanie pomaga minimalizm i pozbywanie się ze swojego otoczenia nadmiaru niepotrzebnych rzeczy. Dodatkowo im mniej nieregularnych powierzchni i przedmiotów poustawianych na wierzchu, tym łatwiejsze staje się wycieranie kurzu.

5. Urządź mieszkanie z głową

Podczas urządzania domu najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, czy łatwo będzie je sprzątać i to niestety duży błąd. Z otwartych półek najlepiej zrezygnować na rzecz oszklonej szafki, a zamiast będącego siedliskiem roztoczy dywanu lepiej zainwestować w porządną drewnianą podłogę albo panele. Kuchnię i łazienkę natomiast najlepiej tak zaplanować, żeby było tam jak najmniej trudnodostępnych miejsc, w których zbiera się brud.