Styl romański cechy – o czym należy wiedzieć?

Sztuka romańska rozwinęła się między dziesiątym, a trzynastym wiekiem. W Polsce był to wiek czternasty. Swoje początki styl ten miał w Niemczech, we Włoszech oraz we Francji. Warto przyjrzeć się kwestii jaką jest styl romański cechy.

Geneza samej nazwy

Pierwszy raz termin sztuka romańska użyty był w roku 1818 archeolog normandzki – Charleasa Duherissiere. Tenże termin odnosił się także do związków romańskiej sztuki z kulturą Rzymu starożytnego.

Styl romański cechy – o jakich warto wspomnieć?

Styl romański cechy to naprawdę ważny temat. Zapoznając się z nimi bez żadnego problemu rozróżnimy budowle w tym stylu. Styl romański charakteryzuje się grubymi murami, sklepienie kolebkowe (ciężkie, masywne, o kształcie walca) czy też krzyżowe (dwie kolebki skrzyżowane tworzące krzyż).

Kolejne cechy to prostota form, mało zdobień w kościołach jedynie płaskorzeźby czy też rzeźby, budowle są obronne z zasady oraz małe okna, wąskie niczym strzelnice, położone wysoko oraz zakończone łukiem półkolistym. Musimy także pamiętać o mrocznych wnętrzach, ołtarzu zorientowanym na wschód (bezpośrednio w stronę grobu Chrystusa) czy też jedna bądź trzy nazwy, z których ta środkowa jest zdecydowanie największa.

Rzeźba w romańskim stylu była zdecydowanie podporządkowana architekturze. Wypełniała portale, zdobiła wsporniki czy też kapitele. Motywy były czerpane ze świata zwierząt czy też roślin. Często także rzeźbiono ludzkie figury w scenach alegorycznych czy też biblijnych.

Tworzono freski, a więc malowidła wykonane bezpośrednio na ścianach, na nie zeschniętym tynki, mozaiki (jest to wpływ Bizancjum, widoczny szczególnie we Włoszech), miniatury oraz witraże (ilustrowano ręcznie plakietki, księgi czy też puzderka). Malowano w sposób bardzo charakterystyczny. W pierwszej kolejności obrysowano kontur postaci, a później ją kolorowano. Postaci występowały zazwyczaj na tle srebrnym bądź też złotym. Tematyka była biblijna głównie, często malowano również roślinne motywy.

Styl ten jest naprawdę ciekawy. Warto pokusić się o zapoznanie z tym stylem. Szczególnie mowa o osobach, które interesują się architekturą. Warto będąc na wczasach zagranicznych pokusić się o zwiedzanie interesujących budowli. W wielu krajach znajdziemy ciekawe budowle właśnie w stylu romańskim. Będą nas intrygowały. Działa to troszkę w sposób uzależniający. Będziemy chcieli podziwiać jeszcze więcej i więcej budowli w stylu romańskim. Naprawdę jest tego sporo. Nie podlega to wątpliwości. Znajdźmy obiekty godne polecenia w obcych krajach.