Sposoby na skuteczne pranie zabrudzonych ubrań

Nie każda osoba lubi robić pranie. Dlaczego? Usuwanie trudnych plam nie należy do najłatwiejszych. A niedoprana odzież może w nas budzić negatywne uczucia. Czy można skutecznie usunąć zabrudzenia z prania? Oczywiście, że tak. Nawet te, które mocno wniknęły w tkaninę, możemy usunąć. Potrzebne są do tego jednak odpowiednie środki do prania. Niekoniecznie jest to wybielacz. O wiele skuteczniejsze, może być wybranie produktu przeznaczonego do konkretnego rodzaju materiału. Co jeszcze warto wiedzieć o robieniu prania?

Dobra chemia do prania to podstawa

Codziennych zabrudzeń nie da się uniknąć. Wśród najbardziej uciążliwych, możemy wymienić choćby plamy po kawie i herbacie, wylaną zupę, a nawet plamy od antyperspirantu. Żółte ślady pod pachami są naprawdę powszechne, ale można je łatwo doprać. Zdecydowana większość plam podda się już podczas pierwszego prania, jeśli wybieramy odpowiedni proszek do prania. Wbrew pozorom podział na białe i kolorowe pranie jest potrzebny. Proszki do prania białych tkanin pomagają wywabiać z nich plamy i odświeżać biel, aby zawsze była czysta. Natomiast proszki do prania tkanin w kolorze mają za zadanie nie tylko je oczyszczać, ale i gruntować kolor w tkaninie, aby nie blakła podczas prania. Dlatego też stosowanie podziału na pranie jasne i kolorowe będzie najlepszym sposobem na pozbycie się plam. A co jeśli są one utrwalone lub bardzo mocno na pigmentowane?

Specjalne środki do oplamiania ubrań

Niektóre rodzaje plam, mogą bardzo głęboko wnikać w tkaninę lub sami je utrwalamy. Choćby wspomniane ślady po antyperspirancie. Jeśli nosimy i pierzemy non stop koszulkę, to takie plamy mogą być nawet nabudowane. Dobrym i prostym sposobem ich usunięcia jest wykorzystanie specjalnego odplamiacza do ubrań. Takie produkty, można znaleźć w ofercie sklepu Eurochemia, zaraz obok proszków do prania. Warto jednak pamiętać, że istnieje różnica między wybielaczem i odplamiaczem. I należy wybrać odpowiedni produkt, wedle naszych potrzeb.

Przykładowo białą koszulkę z żółtymi plamami możemy oczyścić wybielaczem. Gdyż jego zadanie to wybielenie tkaniny, a więc usunięcie plam przez ich rozjaśnienie. Natomiast kolorowa czy nawet czarna koszulka, na której są ślady po antyperspirancie, po wybieleniu straciłaby swój kolor czy też powstałyby na niej inne, rozjaśnione plamy. Dlatego do wywabiania plam z kolorowych tkanin najlepszy będzie odplamiacz. Oczywiście, można go też stosować do białych tkanin. Wybielacz świetnie się za to sprawdzi, gdy mamy stare, poszarzałe firanki, zasłonki czy ubrania w kolorze białym, którym trzeba przywrócić śnieżnobiały odcień bieli.

Płyny do płukania tkanin Eurochemia.com

Czy marka produktu ma znaczenie?

Są osoby, które uważają, że można prać w czymkolwiek. Jednak czy tak naprawdę jest? Chemia z Europy Zachodniej dostępna w sklepie Eurochemia, to znane marki. Dlaczego są tak chętnie wybierane? I skąd wzięła się ich popularność? Na to pytanie można odpowiedzieć wprost: chodzi o jakość. Im lepszej jakości produkty do prania stosujemy, tym tkaniny lepiej wyglądają po praniu, ale też są odświeżone i czyste. 

Wysoka jakość proszku do prania czy odplamiacza sprawia też, że środka potrzeba niewiele, aby był skuteczny. Nie od dzisiaj przecież mówi się, że drogie marki są bardziej wydajne. Jednak także produkty w przystępnej cenie, które znane są z wysokiej jakości, mogą być bardzo wydajne. Zużywając mniej środka do prania, starcza on na dłużej, a my wydajemy mniej pieniędzy. Ponadto mając zadbane i czyste ubrania, bez śladów po starych plamach czy też przyjemne w dotyku, nie musimy kupować nowych ciuchów. A zatem i na tym oszczędzamy.

Nawet kupując proszek do prania czy płyn do płukania tkanin, warto postawić na markę dobrze znaną ze swojej jakości. Produkty zagranicznych marek od lat są bardzo cenione, właśnie za wydajność, skuteczność i ładny zapach. Chcąc mieć ładne ubrania, nie wystarczy je tylko wyprać w proszku do prania. Tak naprawdę płyn do płukania tkanin czy odplamiacz, jakiego używamy, również mogą mieć duży wpływ na ich wygląd, ale i trwałość.