Skala Tannera, czyli jak dojrzewają chłopcy i dziewczęta

Tytułowa skala ocenia stadium dojrzałości płciowej dzieci, nastolatków i dorosłych na podstawie cech mortofologicznych tj., budowy narządów płciowych i piersi.

Twórcą badania był James Mourill Tanner, a skala nazwana od jego nazwiska, określa pięć etapów rozwoju i przyporządkowuje im wiek występowania. Bilans polega na ocenie wzrokowej przez lekarza. Zdarza się, że wymagane jest badanie palpacyjneg, które wykonuje sięgłównie we wczesnych fazach rozwoju. Badanie pozwala ocenić czy rozwój chłopców i dziewcząt jest prawidłowy, czy pojawiają się odstępstwa od normy.

Co uwzględnia skala Tannera?

Skala ocenia dojrzałość płciową głównie dzieci i młodzieży. Sexual Maturity Rating (SMR), czyli ocena dojrzewania płciowego skupia się na budowie narządów płciowych, a u dziewcząt dodatkowo piersi.

W bilansie brane pod uwagę są także:

  • pierwsza miesiączka,
  • tempo wzrostu,
  • zmiana barwy głosu, 
  • trądzik,
  • owłosienie pod pachami.

Istnieje także odrębna skala Tannera dedykowana dla dziewcząt i dla chłopców. Wspomniane cechy pomagają określić w jakiej fazie (jest ich w sumie pięć) rozwoju płciowego znajduje się młoda osoba. Pierwszy etap dojrzewania nazywany przed pokwitaniem, a piąty świadczy o całkowitej dojarzałości płciowej.

Skala Tannera u dziewcząt

Podczas bilansu lekarz ocenia budowę gruczołów piersiowych, a także owłosienia łonowego. Każdy z etapów przedstawia się następująco:

  • Stopień 1 – nieznanie uwypuklone brodawki sutkowe i brak owłosienia łonowego.
  • Stopień 2 – lekki zarys piersi, powiększone brodawki sutkowe, a także niewielka ilość włosów łonowych.
  • Stopień 3 – rozrost gruczołów piersiowych, brodawek oraz piersi. Owłosienie sukcesywnie staje się bardziej widoczne i zaczyna pojawiać się także na wzgórku łonowym.
  • Stopień 4 – wyraźnie zaznaczone piersi, intensywne owłosienie okolic łonowych, ale włosy nie ma jeszcze włosów w okolicy ud.
  • Stopień 5 – otoczka brodawek jest wyraźnie zabarwiona, piersi są bardziej zaokrąglone, a włosy łonowe zaczynają pojawiać się w okolicy ud.

Skala Tannera u chłopców

U chłopców ocena stopnia dojrzałości wymaga analizy wielkości oraz budowy jąder, a także prącia i moszny oraz owłosienia wokół części intymnych. Skala Tannera u chłopców wygląda następująco:

  • Stopień 1 – przed pokwitaniem to okres przed rozpoczęciem dojrzewania płciowego. Objętość jąder jest mniejsza niż 4 ml i nie są większe niż 2,5 cm. Moszna i prącie nie różnią się wyglądem od tych z dzieciństwa. Brak owłosienia.
  • Stopień 2 – objętość jąder przekracza 4 ml, a ich wielkość mieści się w przedziale od 2,5 cm do 3,2 cm. Zaobserwować można, że prącie robi się nieco dłuższe i szersze, a ponadto pojawiają się pierwsze włosy, zwykle w okolicy grzbietu prącia.
  • Stopień 3 – jądra są wyraźnie większe i mają objętość ok. 12 ml. Powiększa się moszna, a także prącie. Owłosienie występuje najczęściej w okolicy grzbietu prącia, ale jest ono gęstsze i grubsze.
  • Stopień 4 – jądra mają rozmiar od 4,1 cm do 4,5 cm. Prącie jest grubsze oraz dłuższe, a owłosienie jeszcze bardziej intensywne (gęstsze i mocniejsze), jednak nie występuje jeszcze w okolicy ud. Na tym etapie pigmentacja skóry moszny jest bardziej intensywna.
  • Stopień 5 – dojrzałość płciowa. Jądra przekraczają wielkość 4,5 cm, a owłosienie otula części intymne i pojawia się w okolicy ud. Prącie oraz moszna mają wielkość charakterystyczną dla dorosłego mężczyzny. 

Okres dojrzewania to czas, kiedy u dziewcząt i chłopców buzują hormony. Prowadzi to do różnych zdarzeń i wahań nastrojów, co z pewnością potwierdzą wszyscy rodzice. Mimo tego trzeba przetrwać ten burzliwy okres. Skala Tannera pomaga ocenić czy rozwój Twojego dziecka jest prawidłowy. Jeśli wszystko jest w porządku, to z pewnością poradzisz sobie z okresem buntu, zachciankami i nerwami. Z czasem sytuacja się ustabilizuje, a Ty rodzicu, odetchniesz z ulgą.