Nadmiernie przesuszona skóra – jak sobie z nią poradzić?

Czy twoja skóra na co dzień jest sucha i wrażliwa? Często swędzi lub piecze? Mimo stosowania balsamów jest szorstka i chropowata? Źle reagujesz na różne kosmetyki? Być może jesteś posiadaczką skóry suchej. Twoja warstwa rogowa naskórka nie spełnia prawidłowej funkcji, przez co skóra dużo szybciej traci wodę. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać suchą skórę.

Dlaczego mam suchą skórę?

Stan skóry zależy od wielu czynników. Jest uwarunkowany genetycznie, wiec jeśli twoi rodzice posiadają skórę suchą, możesz spodziewać się tego samego problemu u siebie. Często osoby, które w dzieciństwie chorowały na AZS, choć w dorosłym życiu nie mają problemów z wykwitami na skórze, to wciąż posiadają skórę suchą i wrażliwą. Wynika to z faktu, że u osób chorujących na AZS kluczowe znaczenie w patogenezie choroby odgrywa mutacja filagryny – białka, które warunkuje prawidłową funkcję bariery naskórkowej. Jest to mutacja genu, a więc towarzyszy nam przez całe życie. To właśnie niedobór powierzchniowych lipidów i czynnika nawilżającego uznaje się za przyczynę suchej skóry. Prawidłowa warstwa rogowa naskórka powinna ochraniać przed utratą wilgoci, ale również stanowić barierę dla alergenów i innych czynników zewnętrznych, dlatego skóra sucha jest również skórą reaktywną i wrażliwą.

Nie tylko geny

Jeśli nadmiernie przesuszona skóra pojawiła się nagle, przyczyna może być inna, niż genetyczna dysfunkcja bariery naskórkowej. Często może to być pierwszy symptom zaburzeń gospodarki hormonalnej. Takie objawy mogą pojawić się w przypadku niedoczynności tarczycy, menopauzy czy tuż po porodzie. Duży wpływ ma również środowisko, w którym przebywamy. Klimatyzowane pomieszczenia czy niska wilgotność powietrza w domu utrudnia utrzymanie prawidłowego stanu skóry. Należy również przypomnieć, że spadek nawilżenia następuje wraz z wiekiem. Ciekawym zjawiskiem jest występowanie objawów skóry suchej u osób, które do tej pory miały skórę tłustą i mieszaną. Najczęściej następuje tu odwodnienie skóry przez zbyt agresywną i wysuszającą pielęgnację oraz ograniczenie dostarczania wody.

Jak dbać o suchą skórę?

Na mutację genów nie mamy wpływu, jednak możemy zadbać, aby regularnie nawilżać skórę, starając się zatrzymać uciekającą z niej wodę. Istotną rolę odgrywa tu regularne stosowanie preparatów emolientowych, takich jak Bepanthen Sensiderm Daily Care. Jest to krem na atopowe zapalenie skóry, który wzmacnia barierę ochronną skóry oraz wspiera mikrobiom. Krem nawilżający stosujemy po każdej kąpieli. Przy bardzo przesuszonych skórach niezbędne może okazać się stosowanie emolientów nawet dwa razy dziennie. W kosmetykach pielęgnacyjnych oraz makijażowych wystrzegaj się alkoholu. Podczas kąpieli unikaj produktów pieniących się i zawierających komponenty zapachowe. Znajdujące się w ich składzie detergenty niszczą już uszkodzoną barierę i mogą prowadzić do reakcji alergicznych. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji nie zapominaj dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości wody, nawilżając skórę od środka. Wypijaj przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.