Jak przestać chrapać? Zbiór porad

Chrapanie to problem, z którym zmaga się około 2 miliardów ludzi na całym świecie! Bardzo możliwe, że należysz do chrapiącego grona, ale… nie zdajesz sobie z tego sprawy! Twoi bliscy dają Ci do zrozumienia, że Twoje chrapanie jest naprawdę głośne i naprawdę uciążliwe? Nie ignoruj tych sygnałów! Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, ale może do niej prowadzić lub być jej symptomem! Jakie są powody chrapania? Jak przestać chrapać? I co wspólnego ma z tym wszystkim poduszka?

Chrapanie to nie choroba, ale może do niej prowadzić!

Chrapanie jest dźwiękiem, który powstaje gdy przez rozluźnione mięśnie podniebienia miękkiego i gardła przechodzi powietrze. Skłonność do chrapania rośnie wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym większe jest prawdopodobieństwo, że utrudniamy efektywny nocny wypoczynek naszemu „współspaczowi”. Dwukrotnie częściej i zdecydowanie głośniej (głośność chrapania może osiągnąć nawet 90 decybeli!) chrapią mężczyźni niż kobiety.

Chrapać możemy regularnie lub sporadycznie – raz na jakiś czas, zazwyczaj po intensywnym wysiłku fizycznym, gdy jesteśmy bardzo zmęczeni lub mamy za sobą suto zakrapianą alkoholem imprezę. Regularnego chrapania nie należy ignorować! Nie tylko ze względu na komfort naszych bliskich, ale również dlatego, że może ono prowadzić do rozwinięcia się jednostki chorobowej określanej jako obturacyjny bezdech senny. OBS to krótkie okresy bezdechu, czyli przerwy w oddychaniu podczas snu. Ich konsekwencją jest niedotlenienie, które z kolei prowadzi m.in. do obniżenia wydajności psychofizycznej i intelektualnej.

Zobacz także: Dlaczego chrapiemy i jak przestać?

Przyczyny chrapania, czyli… od czego się chrapie?

Najliczniejszą grupę wśród chrapiących osób stanowią mężczyźni po 40. roku życia, borykający się z nadwagą lub otyłością, palący papierosy oraz mający nieuregulowane nadciśnienie tętnicze. Kobiety chrapią rzadziej, ale ich skłonność do chrapania znacząco zwiększa się po menopauzie, a także w przypadku prowadzenia niezdrowego trybu życia, nadwagi i otyłości. Okresowe problemy z chrapanie mogą również pojawić się u kobiet w ciąży. Wynikają one ze zmian hormonalnych oraz zwiększonej masy ciała i najczęściej ustępują po połogu.

Najczęstsze przyczyny chrapania:

  • Krzywa przegroda nosowa lub inne wady wrodzone w budowie górnych dróg oddechowych
  • Niedrożność nosa (np. z powodu polipów, przewlekłego zapalenia zatok przynosowych)
  • Przerost migdałków
  • Alergie wziewne
  • Obniżenie napięcia mięśniowego (dotyczące wyłącznie lub m.in. mięśni odpowiadających za pracę układu oddechowego – języka i gardła)
  • Nadwaga i otyłość
  • Palenie papierosów
  • Nadmierne picie alkoholu i alkoholizm
  • Przyjmowanie niektórych leków (np. leków uspokajających, leków zwiotczających mięśnie i antydepresantów)
  • Nieodpowiednia pozycja podczas snu (przede wszystkim spanie na wznak) i niewłaściwie dobrana poduszka.

Konsekwencje chrapania i bezdechu sennego

Osoby chrapiące cierpią na chroniczne zmęczenie i związane z nim (oraz niedotlenieniem) bóle głowy. Po „przechrapanej” nocy możesz być drażliwy, szybko się męczyć, mieć problemy z koncentracją, refleksem i pamięcią. Długotrwałe ignorowanie problemu może wpływać niekorzystnie również na sferę seksualną i wydolność fizyczną. Ponadto osoby chrapiące częściej chorują na infekcje górnych dróg oddechowych – przesuszona śluzówka jamy ustnej i nosa stanowi słabszą zaporę dla wirusów i bakterii.

Niebezpieczny dla życia i zdrowia OBS sprzyja rozwojowi kolejnych schorzeń, m.in.: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, tachykardii i depresji.

Twoje chrapanie ma również negatywne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia osoby, z którą dzielisz łóżko. Szacuje się, że partnerka lub partner osoby chrapiącej traci około 1,5 godziny własnego snu. Skutek? Zmęczenie i senność w ciągu dnia, słaby refleks i obniżona sprawność intelektualna. Długotrwałe spanie z osobą chrapiącą może prowadzić do notorycznie obniżonego samopoczucia, a nawet stanów depresyjnych i depresji.

Jak przestać chrapać?

Najlepszym pomysłem na początek walki z chrapaniem jest… wizyta u lekarza rodzinnego i laryngologa, którzy zlecą i przeprowadzą niezbędne badania kontrolne (w tym kontrolę ciśnienia i sprawdzenie drożności przewodów nosowych). W leczeniu bezdechu sennego niezbędne jest wdrożenie specjalistycznej pomocy lekarskiej, która może objąć zabieg chirurgiczny (jeśli przyczyną chrapania jest wada anatomiczna) i/lub leczenie farmakologiczne (mogą z niego skorzystać m.in. kobiety w okresie menopauzy).

Ważna jest również profilaktyka. Kluczowe znaczenie ma zdrowy tryb życia i utrzymywanie prawidłowej masy ciała (zrzucenie nadwagi, leczenie otyłości), dbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną. Konieczne jest rzucenie palenia i ograniczenie do minimum spożywania alkoholu. Należy również zadbać o prawidłową pozycję spania, wygodny, gwarantujący optymalne podparcie ciała materac oraz ergonomiczną poduszkę.

Poduszka terapeutyczna – pierwsza pomoc w walce z chrapaniem

Osoby chrapiące najczęściej śpią na wznak, na źle dopasowanej, za wysokiej poduszce i zbyt miękkim materacu. Co zmienić, by efektywnie zminimalizować problem chrapania i zredukować ryzyko wystąpienia bezdechu sennego? Przede wszystkim zmień pozycję (najlepiej spać na boku!) i zainwestuj w dobrej jakości materac. Kluczowa w profilaktyce chrapania może się okazać poduszka dopasowująca się do kształtu głowy.

Idealna poduszka ergonomiczna powinna w naturalny sposób dopasowywać się do szyjnego odcinka kręgosłupa, zapewniając mu stabilne podparcie w preferowanej pozycji spania. Dobrym przykładem poduszek terapeutycznych są produkty marki TEMPUR. W ofercie producenta znajdziemy zarówno tradycyjne poduszki uniwersalne (przeznaczone dla osób, które zmieniają pozycję podczas snu), jak i poduszki specjalistyczne (dedykowane osobom, które preferują jedną pozycję podczas snu).

Każda poduszka ergonomiczna Tempur jest wykonane z najwyższej jakości, nowoczesnych materiałów, dzięki którym natychmiast dopasowuje się do aktualnego ułożenia ciała, zapewniając stabilną redukcję nacisku i optymalne wsparcie. Poduszki do spania na boku (optymalna pozycja do spania w profilaktyce chrapania) zostały wyprofilowane w  taki sposób, by gwarantować precyzyjne dopasowanie do szyi i ramion oraz optymalne podparcie szyi i głowy.