Jak krzyżówki działają na nasz mózg?

Jak krzyżówki działają na nasz mózg? Krzyżówka to łamigłówka, która pobudza nasz mózg do działania i sprawia, że myślimy o słowach w zupełnie nowy sposób. Sprawia też, że pamiętamy, jak bardzo słowa mogą być pozbawione znaczenia – twierdzi twórca krzyżówek Doug Collins.

Poprawia pamięć

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, istnieje kilka kluczowych korzyści płynących z rozwiązywania krzyżówek. Krzyżówki mogą zwiększyć koncentrację i skupienie. Choć wymagają koncentracji, krzyżówki mogą Cię zrelaksować i poprawić nastrój. Często ludzie czują się przygnębieni i pozbawieni motywacji, dlatego rozwiązywanie krzyżówek może pomóc złagodzić niektóre z tych uczuć. Co więcej, rozwiązywanie krzyżówek pomaga ludziom uniknąć depresji i poprawia ich nastrój, dzięki czemu będą mogli skupić się na rzeczach, które są dla nich najważniejsze. Warto czasem poszukać w internecie krzyżówka hasła, żeby zapełnić łamigłówkę całą. Tak przyswojona wiedza, również zapadnie nam w pamięci.

Poprawa zdolności koncentracji

Najnowsze badania wykazały, że osoby, które spędzają co najmniej godzinę dziennie na wykonywaniu trudnych umysłowo czynności, zwykle dłużej zachowują integralność poznawczą niż osoby, które tego nie robią. Może to mieć wiele korzyści dla naszego codziennego życia. Podczas gdy nieustannie jesteśmy bombardowani codziennymi wyzwaniami i praktycznymi problemami, krzyżówki pomagają nam skupić uwagę na tym, co naprawdę ważne. Rozwiązywanie krzyżówek wymaga koncentracji na całej łamigłówce. W ten sposób nauczysz się koncentrować na tym, co naprawdę jest najważniejsze.

Poprawa nastroju

Sugestia, że rozwiązywanie krzyżówek może poprawić Ci nastrój, może wydawać się sprzeczna z intuicją, ale korzyści są oczywiste. Krzyżówki pomagają rozwijać koncentrację i umiejętność rozwiązywania problemów. Ta czynność pomaga także zrelaksować się i rozładować stres. Depresja nęka cały świat i cierpią na nią ludzie w różnym wieku. Poczucie przygnębienia może sprawić, że poczujesz się niezdolny do zrobienia czegokolwiek, dlatego ważne jest, aby walczyć z tym stanem za pomocą wszelkich dostępnych środków.

Zwiększanie więzi społecznych

Jeśli chcesz budować silniejsze więzi w swoich związkach i utrzymać swoje zdolności poznawcze, rozwiązywanie krzyżówek może być doskonałym pomysłem. Krzyżówki można rozwiązywać samemu lub z partnerem, a mogą one pomóc w budowaniu więzi społecznych i usprawnić pracę zespołową. Poza poprawą zdolności umysłowych i podnoszeniem morale, rozwiązywanie krzyżówek z partnerem to świetny sposób na relaks i spędzanie czasu z bliskimi.

Ochrona przed chorobą Alzheimera

Wśród wielu badań wykazujących ochronny wpływ rozwiązywania krzyżówek wyróżnia się to, że osoby regularnie rozwiązujące krzyżówki wykazują niższe ryzyko rozwoju demencji i choroby Alzheimera. Co ciekawe, zmiany w mózgu uczestników badania, którzy grali w krzyżówki, wykazały mniejszą ilość białka beta-amyloidu niż u osób, które nie grały w krzyżówki. Związek B z Pittsburgha jest znany z tego, że wiąże się z beta-amyloidem, który jest głównym składnikiem blaszek miażdżycowych w mózgu.