Dieta dla biegacza – co jeść przed treningiem?

Prawidłowo przygotowana dieta pozwala biegaczowi osiągać coraz to lepsze wyniki. Właściwe posiłki poprawiają samopoczucie oraz zwiększają tolerancję organizmu na dużo większy wysiłek. Planując jadłospis należy elastycznie dopasować go do poziomu bieżącej aktywności fizycznej. Co więc należy jeść przed treningiem? Podpowiadamy.

Dieta dla biegacza zgodna z zapotrzebowaniem kalorycznym

Planując dietę dla biegacza należy na początek określić indywidualne zapotrzebowanie energetyczne. Bazując na intensywności ćwiczeń oraz rodzaju wykonywanej codziennie pracy. Jeśli przez większość dnia siedzimy przy biurku, a na treningi poświęcamy popołudnia i wieczory to zapotrzebowanie kaloryczne będzie mniejsze niż w przypadku zawodowych sportowców. Dlatego przy wyborze konkretnej diety nie warto korzystać z gotowych rozwiązań. Najlepiej także przygotować jadłospis opierając się na indywidualnych preferencjach smakowych.

Dla mężczyzn, którzy biegają regularnie, ale mało intensywnie, średnie zapotrzebowanie kaloryczne wynosi około 3000 kcal. Dla kobiet ta wartość jest o około 500 kcal mniejsza. Aby jednak określić bardzo drobiazgowo zapotrzebowanie energetyczne warto skorzystać z jednego z wielu kalorycznych kalkulatorów. Następnie z łatwością dobierzemy odpowiednie dania, które będą mieścić się w naszych indywidualnych potrzebach.

Co warto jeść przed treningiem?

Dobierając posiłki należy zwrócić uwagę na to w jakich porach dnia przebiegają nasze treningi. Jeśli są one głównie w godzinach porannych to należy przed bieganiem spożyć lekkie i pożywne śniadanie. Najlepiej jeśli w składzie posiłku będą głównie nieprzetworzone węglowodany. Najpopularniejszym posiłkiem dla biegaczy jest owsianka z owocami, a także lekkostrawne kromki chleba z masłem orzechowym. Warto zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza na to, że w trakcie porannego biegania nasz organizm koncentruje się na trawieniu, więc należy raczej unikać tłustych potraw.

Wieczorne i popołudniowe treningi biegowe nie wymagają dużych wyrzeczeń. Można sobie więc pozwolić na bardziej obfity posiłek. Trzeba jednak pamiętać, aby po jego zjedzeniu odczekać od dwóch do trzech godzin. Wtedy uzyskamy najlepszą korzyść dla naszego organizmu, a nadmiar kalorii będzie spalony efektywnie. Jeśli poczujemy głód to przed samym treningiem można sięgnąć po owoce, zarówno te suszone, jak i świeże. Należy także pamiętać, aby zabrać ze sobą butelkę z wodą lub izotonik i regularnie spożywać odpowiednią ilość płynów. Więcej na temat odżywiania można przeczytać na stronie https://alenergy.eu/CO-JESC-I-PIC-PRZED-BIEGANIEM-blog-pol-1627473029.html.