Czym jest włókno wiskozowe?

Włókno wiskozowe wcale nie oddycha gorzej od lnu. Może udawać zarówno wełnę, jak i także jedwab. Powstaje z roślinnego surowca, ale należy do sztucznych materiałów. Czy to brzmi dziwnie? Wszystko postaramy się dokładnie wyjaśnić…

Czym jest wiskoza?

Wiskoza jest substancją, która powstaje z celulozy uzyskanej od drewna zwykłego. Potrzebny jest do tego bardzo skomplikowany technologiczny proces. Dlatego też wiskozę się zalicza do roślinnych włókien, ale także do włókien sztucznych.

W każdym razie wiedzieć trzeba, że sztuczne wcale nie oznacza złe. Wiskoza to najlepszy przykład, ponieważ należy do niezwykle higienicznych włókien. Warto powiedzieć co nieco o jej metodach konserwacji, właściwościach oraz także zastosowaniach. Najważniejsza jest sama produkcji wiskozy.

Produkcja wiskozy i jej właściwości

Celuloza jest kluczowym budulcem wielu roślin. Można ją bardzo efektywnie pozyskać z drzew – na potrzeby włókienniczego przemysłu wykorzystywana jest głównie sosna, świerk czy też buk. Wytwarzanie wiskozy w fazie początkowej przypomina nieco produkcję papieru. Drewno rozdrabniane jest oraz robi się z niego masę, która jest formowana w arkusze.

Dalej już pod wpływem sodowego ługu oraz także innym substancji arkusze nabierają właściwości odpowiednich. Przetwarza się je ostatecznie w ciesz o samej konsystencji miodu.

Z takiego właśnie surowca produkuje się przędzę, której, w zależności od potrzeb można nadać właściwości bardzo zróżnicowane. Da się oczywiście wyróżnić kilka cech wiskozy stałych.

Włókno wiskozowe niesamowicie oddycha. Jest to jego największa zaleta. Gdy jesteśmy ubrani w cienką koszulę właśnie z wiskozy, to świetnie odczuwamy każdy z podmuchów wiatru. Jakby tego było mało wiskoza także świetnie chłonie wilgoć. Oznacza to, że pot pozostaje zatrzymany przez ubranie i zapewnia nam komfort. Jak widzimy, wiskoza nadaje się fantastycznie na lato. Często ją nosimy również zimą, nie zawsze robimy to świadomie.

Wiskoza ma dwie wady podstawowe – niesamowicie łatwo się gniecie i na dodatek jest dosyć podatna na odkształcenia. Może skurczyć się w gorącej wodzie. Poza tym, jeśli ubranie jest ciężkie, to po praniu należy je suszyć na płasko, aby się w żadnym wypadku nie rozciągnęło.

Musimy pamiętać o tym, że wiskozę należy chronić przed pleśnią. Przed samym włożeniem do szafy należy ubranie pozostawić na wierzchu, żeby sama wilgoć odparowała, nawet po użyciu krótkotrwałym. Pomimo jakiś niewielkich niedogodności warto zdecydowanie korzystać z materiałów wiskozowych.