Co warto wiedzieć przed pierwszą podróżą samolotem? Podpowiadamy!

Lot to dla wielu osób nieco stresujące doświadczenie, nawet jeśli nie jest to pierwsza tego typu podróż w życiu. Gdy z kolei przed nami pierwszy lot samolotem, obaw i wątpliwości może być jeszcze więcej. Jak się jednak okazuje – stres jest tutaj zupełnie niepotrzebny. Wystarczy dobrze przygotować się do podróży. Jak to zrobić? Pomocne będą z pewnością wskazówki, jakie przygotowaliśmy dla wszystkich, którzy za chwilę wejdą na pokład samolotu.

1. Możliwość zostawienia samochodu na strzeżonym parkingu

Zanim udamy się w podróż samolotem, musimy dotrzeć do portu lotniczego. Jaki środek transportu będzie dla nas najdogodniejszy? Z pewnością własne auto, które możemy później bezpiecznie pozostawić na pobliskim parkingu strzeżonym. W ten sposób auto będziemy mieć po powrocie „pod ręką”, elastycznie dopasujemy czas wyjazdu z domu na lotnisko, czy też wygodnie dowieziemy do portu lotniczego nasze bagaże (zwłaszcza jeśli wśród nich znajduje się np. wózek dziecięcy).

Wybierając opcję, jaką jest np. Modlin parking zaparkujemy samochód w bliskim sąsiedztwie lotniska, na miejscu numerowanym, które możemy wygodnie zarezerwować online. Tego typu obiekty, oferujące miejsca postojowe dla podróżujących liniami lotniczymi, to obecnie nie tylko rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo samochodu. To także usługi transferu pod sam terminal, pomoc przy uruchomieniu samochodu, czy też przy dopompowaniu kół. 

Cena, jaką trzeba zapłacić za parking jest naprawdę atrakcyjna, a im na dłużej pozostawimy samochód na parkingu, tym korzystniej przedstawia się cennik. Jak sprawdziliśmy na https://modlinparking.pl/, jedną z opcji dla osób wyjeżdzających na dłużej jest wykupienie abonamentu miesięcznego na postój samochodu. Z interesującej oferty możemy skorzystać również podróżując na krócej, jednak często.

2. Przewóz płynów w bagażu

Zarówno w przypadku bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego zakazane jest przewożenie substancji wybuchowych i łatwopalnych, jak latarki gazowe, czy petardy. Ponadto w bagażu podręcznym nie mogą się znaleźć przedmioty, których moglibyśmy użyć jako broni, np. nożyczki. Spore ograniczenia obowiązują tutaj także w zakresie przewożenia substancji płynnych – te muszą być w buteleczkach o pojemności nie większej niż 100 ml, w ilości nie większej niż 10 sztuk i wszystkie spakowane w przezroczysty woreczek. Podczas podróży samolotem możemy jednak mieć przy sobie lekarstwa, także te płynne.

Aby uniknąć ewentualnych kłopotów podczas odprawy, sprawdźmy na stronie internetowej linii lotniczych, portu lotniczego lub też serwisu, za pośrednictwem którego kupiliśmy bilety lotnicze, jakie konkretne zakazy obowiązują aktualnie w zakresie przedmiotów przewożonych w bagażu podręcznym. Tam też znajdziemy szczegółowe listy rzeczy, które można i których nie można zabrać na pokład samolotu.

3. Zmierz i zważ walizkę przed odlotem

Dotyczą one zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego. Przed podróżą warto upewnić się, jakie ograniczenia nakłada na podróżnych przewoźnik, na którego się zdecydowaliśmy. Dodatkowo pamiętajmy, że wybrane linie lotnicze umożliwiają podróżnym zabranie na pokład samolotu – poza bagażem podręcznym – także małą torebkę, czy torbę na laptopa. Inne mogą uznać to już za nadbagaż.

Bagaż rejestrowany powinien być dobrze zabezpieczony przed otwarciem się. Nie powinien także posiadać żadnych wystających elementów, czy zwisających, długich sznurków, bądź tasiemek. Dobrym rozwiązaniem jest dołączenie do bagażu małej plakietki z naszym nazwiskiem i numerem telefonu.

4. Sprawdź przepisy obowiązujące w kraju, do którego lecisz

O ile na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej zasady dotyczące przewozu np. alkoholu lub jedzenia, są najczęściej takie same, o tyle poza Unią sprawa może wyglądać zupełnie inaczej. Co ważne, za nielegalny przewóz może nam grozić kara – zniszczenie towaru lub wysoka grzywna. Warto zatem upewnić się, jakie zasady w tym zakresie obowiązują w kraju do i z jakiego lecimy.